Tavşanlarda travmatik grade 4 ve grade 5 karaciğer yaralanmasında hemostatik jelatin matriks (FloSeal)'in kanamaya durdurma üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of hemostatic jelatin matrix (FloSeal) on traumatic grade 4 and grade 5 hepatic injury for preventation hemorrhage in rabbits
  1. Tez No: 272402
  2. Yazar: MUHAMMET AKCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Karaciğer parankim kanaması hem karın travmalarında hem de elektif karaciğer cerrahisinde ana problemdir. Kanama ile mücadele etmek için bir çok teknik ve enstrüman üzerinde çalışılmıştır. Araştırmaların büyük çoğunluğu hemostatik materyaller üzerinedir. Biz de bu çalışmada American Association for the Surgery of Trauma (AAST)'ya göre travmatik grade 4 ve grade 5 karaciğer parankim yaralanmalarında hemostatik jelatin matriksin kanamalar üzerine olan etkisini değerlendirdik. Yirmi adet New Zeland cinsi erkek tavşan üzerinde çalışıldı. (2 yaşında, ortalama 2500 gr.) Grup 1'de karaciğer sol lob laserasyonu, grup 2'de portal ven yaralanma modeli oluşturuldu. Her iki grupta hemostatik materyal olarak hemostatik jelatin matriks (FloSeal) kullanıldı. Preoperatif ve postoperatif ikinci gündeki hemoglobin seviyeleri ve istatiksel analizleri yapıldı. Her iki grupta makroskopik olarak kanamanın durduğu görüldü. Postoperatif ikinci gündeki hemoglobin değerleri ile preoperatif hemoglobin değerlerini karşılaştırdığımızda, her iki grupta istatiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu ancak deneklerde mortaliteye rastlanmadı. Bu çalışma ile hemostatik jelatin matriks' in karaciğer grade 4 ve grade 5 parankimal kanamanın engellenmesinde etkin bir hemostatik ajan olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Hepatic parenchymal bleeding is the major problem in both abdominal trauma and elective hepatic resection procedures. To prevent that, a lot of surgical techniques and instruments are used. One of the most popular methods fort his purpose is the use of hemostatic materials. The aim of this study is evaluation the effect of hemostatic gelatin matrix on traumatic grade 4 and grade 5 hepatic injury according to Amirican Association fort he Surgery of Trauma (AAST) for prevention hemorrhage. In this study, we worked ın 20 New Zeland genus male rabbits. (age: 2 years, weight: about 2500 gr.) Laceration model is done on left lateral lobe of liver in group 1, portal vein injury model is done in group 2. Both of the groups we use hemostatic gelatin matrix (FloSeal) as-of hemostatic materials. Amount of preoperative and secondary day postoperative hemoglobin level and difference between them are measured and evaluated by statistical analysis methods. We saw that in both groups, there was a statiscally significant decrease in hemoglobin level in secondary postoperative day. When we compared the amount of decrease in hemoglobin levels in groups, we found that in the grade 5 hepatik injury group decrease in hemoglobin level was same with that in grade 4 hepatik injury group. In conclusion, the hemostatik gelatin matrix is an effective hemostatic agent in the prevention of hepatic grade 4 and grade 5 parenchymal bleeding.