Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde izole edilerek tiplendirilen Candidalarda virülans faktörlerinin araştırılması ve antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi
Investigation of virulence factors and determination of antifungal susceptibilities of Candida strains which were isolated in Suleyman Demirel University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 272401
  2. Yazar: AYŞE AYNALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, çeşitli klinik örneklerden izole edilen candida suşlarının, virülans faktörlerini ve antifungal duyarlılıklarını araştırmak amaçlandı.100 Adet candida suşunun türlerinin tanımlanabilmesi için germ tüp testi, mısırunu-tween 80 besiyerinde mikroskobik görünüm, Candida ID 2 agarda koloni renginin incelenmesi ve API ID 32 C identifikasyon kiti kullanıldı. Virulans faktörlerinden proteinaz üretiminin incelenmesi için sığır serum albumin agar, fosfolipaz üretiminin incelenmesi için yumurta sarılı agar ve slime üretiminin incelenmesi için modifiye tüp aderans yöntemi kullanıldı. Antifungal tedavide kullanılan amfoterisin B, flukonazol, vorikonazol ve kaspofungin duyarlılıkları, CLSI'nın M27-A3 dokümanındaki referans buyyon mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak araştırıldı ve her bir ilaç için MİK değerleri belirlendi.Çalışmamızdaki 100 candida suşunun 48'i (%48) C. albicans, 16'sı (%16) C. parapsilosis, 13'ü (%13) C. tropicalis, 11'i (%11) C.glabrata, 7'si (%7) C. kefyr, 2'si (%2) C. famata, 1'i (%1) C. krusei, 1'i (%1) C. lusitaniae, 1'i (%1) C. inconspicua olarak identifiye edildi.C.albicans suşlarının %79'u, albicans dışı candida suşlarının %11,5'i proteinaz olumlu bulundu. C.albicans suşlarının %66'sı fosfolipaz aktivitesi olumlu bulunurken albicans dışı candida suşlarında fosfolipaz aktivitesine rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the virulence factors and antifungal susceptibilities of candida strains which were isolated from various clinical specimens.One-hundred candida strains were identified by using germ tube test, microscopic evaluation on cornmeal-tween 80 agar, determination of color of colonies on Candida ID 2 agar and API ID 32C identification kits. Bovine serum albumine agars were used for investigate of proteinase production. Egg yolk agars were used for investigate of phospholipase production. Modified tube adherence method was used for investigate of slime activity. The antifungal susceptibilities of the strains for amphotericin B, fluconazole, voriconazole and caspofungin were evaluated by using reference broth microdilution method as described on M27-A3 document of CLSI. Thus, MIC ranges were determined for each agent.Fortyeight percent (n=48) of the candida strains were identified as C.albicans which was the most common species followed by; C.parapsilosis (16%, n=16), C.tropicalis (13%, n=13), C.glabrata (11%, n=11), C.kefry (2%, n=2), C.famata (1%, n=1), C. krusei (1%, n=1), C.lusitaniae (1%, n=1), and C inconspicua (1%, n=1).While proteinase production was detected amaong 79% and 11,5% of C.albicans and non-albicans isolates, respectively. In addition, phospholipase production was detected among 66% and 0% of C.albicans and non-albicans isolates, respectively.