SDÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde 2005-2009 yılları arasında yatan hastaların sosyodemografik özellikleri, tanı dağılımı ve tedavi maliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic features, psychiatric diagnosis and treatment costs of patients treated in the inpatient Psychiatric Clinic of Suleyman Demirel University Hospital between january 2005 and december 2009.
  1. Tez No: 272404
  2. Yazar: SILA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZCANKAYA, YRD. DOÇ. İNCİ MELTEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de psikiyatrik hastalıkların yatarak tedavi maliyeti bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı bir üniversite hastanesinin psikiyatri kliniğinde yatan hastaların tedavi maliyetini araştırmaktır. Ocak 2005-Aralık 2009 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Psikiyatri Servisinde yatarak tedavi gören hastaların verileri incelendi. Hastaların sosyo-demografik ve klinik verilerine ulaşmak için geriye dönük olarak hasta dosyaları tarandı.Yıllık ortalama yatan hasta maliyeti hesaplandı ve beş grubun (Psikotik bozukluklar, duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları, alkol ve madde kullanımına bağlı bozukluklar ve diğer bozukluklar) karşılaştırması yapıldı. Çalışmaya 433 hasta dahil edildi. Olguların (%48.7)'si (n=211) kadın, %51.3'sı (n=222) erkek, hastaların yaş ortalaması 38.9 ± 15.1 yıl olarak bulundu. DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre duygudurum bozuklukları %52.3 (n=228), anksiyete bozuklukları %5.8 (n=25), psikotik bozukluklar %20.6 (n=89), alkol ve madde kullanımına bağlı bozukluklar %17.1 (n=74), diğer bozukluklar %3.9 (n=17) oranında bulundu.Bir hasta için ortalama yatış maliyeti 2255.7 ± 1767.7 Türk Lirası bulundu. Psikotik bozuklukların yatarak tedavi maliyetleri diğer psikiyatrik bozukluklardan yüksekti. Türkiye'de psikiyatri hastalarının ortalama yıllık yatış maliyetleri gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında daha düşüktür. Ülkemizde psikiyatrik hastalıkların maliyeti ile ilişkili yeterli veri bulunmamaktadır. Psikiyatrik hastalıkların yatış maliyetinin hesaplanması ruh sağlığı politikalarının geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Inpatient cost of psychiatric disorders in Turkey is unknown. The aim of this study is to calculate the annual cost of inpatient population in a Psychiatric clinic of a university hospital in Turkey. The authors analyzed the data of psychiatric patients treated in the inpatient psychiatric clinic of Suleyman Demirel University Hospital between January 2005 and December 2009. Retrospective chart review was performed to obtain sociodemographic and clinical data. The average annual inpatient treatment cost was calculated and comparisons were made among five different diagnostic groups: psychotic disorders, mood disorders, anxiety disorders, alcohol-substance use disorders and other psychiatric disorders. 433 inpatients were included in the study.48.7 % (n=211) of the patients were female, 51.3 % (n=222) were male and the mean age was found as 38.9 ± 15.1 year, DSM-IV-TR diagnosis of the inpatients were as follows: 52.3 % (n=228) mood disorders, 5.8 % (n=25) anxiety disorders, 20.6 % (n=89) psychotic disorders, 17.1 % (n=74) alcohol-substance use disorders and other psychiatric disorders 3.9 % (n=17). The average inpatient treatment cost of an individual patient was 2255.7 ± 1767.7 Turkish Liras. The total inpatient costs were higher in psychotic disorders than in other psychiatric disorders. The annual inpatient treatment cost of psychiatric patients in Turkey is found to be lower than those in developed countries. There is insufficient data about the cost of psychiatric disorders in our country, and such information is important for planning mental health policy.