Tavşanlarda oluşturulan kontüzyonel kas yaralanmasında Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma (TZP) uygulamasının iyileşme üzerine etkisi
The effect of Platelet Rich Plasma (PRP) treatment on the recovery of muscle contusion injury in rabbits
- Tez No: 272405
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN LÜTFİ BAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Spor Hekimliğinde hastalar, yaralanma öncesi fonksiyonlarına hızlı dönmeyi isterler. Günümüzde spor yaralanmalarında TZP tedavisi oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. TZP, değişik doku türlerinde yaralanma sonrası iyileşme yanıtını arttırmaya odaklanmış yeni bir teknolojidir.Kontüzyonel kas hasarı oluşturmak üzere literatürde yer alan çalışmalardakine benzer bir cihaz geliştirdik. Yeterli TZP elde edebilmek için tavşan kullandık. Ortalama ağırlığı 2500 gram olan 20 adet, 6 aylık erkek tavşan kullandığımız çalışmamızda kas yaralanması histopatolojik olarak incelendi. Tavşanları 3 gruba ayırdık. Tavşanları kontrol, travmadan 1 saat sonra TZP yapılan ve travmadan 1 gün sonra TZP yapılan şeklinde 3 gruba ayrıldı. Gruplarda 6 adet tavşan vardı ve deney süresince kayıp olmadı. 5. gün sonunda tavşanlar sakrifiye edilerek travmalı kaslardan örnek alındı. Kas örnekleri Hematoksilen Eosin ve masson trichrome boyası ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi.Nekroz, fibrozis ve distrofik kalsifikasyon açısından incelen örneklerde 3 grupta da nekroz gözlendi. TZP ile ilgili yapılan diğer çalışmalarda en büyük yan etki olarak fibrozis gösterilse de bizim çalışmamızda gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Bununla birlikte TZP yapılmayan grupta istatiksel açıdan anlamlı düzeyde daha fazla distrofik kalsifikasyon gözlendi.(p=0,004)Sonuç olarak TZP `nin kontüzyonel kas hasarı sonrası iyileşme sürecine olumlu etkileri olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sports medicine patients desire to return to their preinjury level of function, rapidly. Today, at the treatment of sports injuries, PRP has been started to be used quite often. PRP is a new technology focused on enhancing the healing response,after injury of different tissue types.To create muscle contision, we prepared a similar device which used at the same studies in the literature. We used rabbits to obtain adequate PRP. We used 20 pieces of female rabbits which has the average weight of 2500 grams and 6-months pregnancy to examine histological results of muscle injury. We classified the rabbits into three goups. First group consist of the rabbits, PRP hasn?t given as a treatment, named as control group. Second group consist of the rabbits, PRP applied one hour after the trauma and the thirth group, PRP applied one day after the trauma . Each group was including six rabbits and there had been no loss during the experimental period. Five days after the trauma , we took samples from the injured muscles. Muscle specimens were stained with haematoxylin-eosin and masson?s trichrome stains before microscopic examination.We observed the specimens for necrosis, fibrosis and dystrophic calcification. At all three groups we demonstrated necrosis. Although at previous studies , the major side effect of PRP determined as firosis ,but in our study we haven?t observed such a significant result. On the other hand, the rabbits in the control group which haven?t given PRP, we create a statistically significant result(p=0,004) ; dystrophic calcification.As a result of this study, we suggest that PRP has positive effects at the healing process of muscle injury .