Türkiye'de yetişen Michauxia L'Hérit. (Campanulaceae) türleri üzerinde farmasötik botanik yönünden araştırmalar
Pharmaceutical botanical studies on Michauxia L?Hérit. (Campanulaceae) species native to Turkey
- Tez No: 272471
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de doğal olarak yetişen Michauxia türleri (M. campanuloides L'Hérit. ex Aiton, M. laevigata Vent., M. tchihatchewii Fisch. & Mey., M. thyrsoidea Boiss. & Heldr., M. nuda A. DC.) morfolojik, anatomik, kimyasal ve antioksidan özellikleri açısından incelenmiştir.Morfolojik özelliklerinin tespiti için, her tür tanımlanmış ve taksonomik karakterleri çizim ve fotoğraflarla ortaya konmuştur. Her türün Flora of Turkey'deki lokaliteleri ile herbaryum kayıtlarından alınan lokaliteleri karşılaştırılarak Türkiye'deki dağılımları gösterilmiştir.Anatomik özellikler, taban yaprağı, gövde yaprağı, gövde ve kökten alınan enine kesitlerin çizimleri ve fotoğrafları yardımıyla belirlenmiştir.Etken madde teşhis reaksiyonları ile Türkiye'de doğal olarak yetişen Michauxia türlerinin herba ve kökünde alkaloit, kardiyoaktif heterozit, saponozit, flavonozit, antosiyanozit, siyanogenetik heterozit, tanen, antrasenozit, kumarin, uçucu yağ ve müsilaj varlığı araştırılmıştır.Bu beş türün herba ve köklerinin su ve metanol ekstreleri ile metanol ekstresinin fraksiyonlanması ile elde edilen farklı polariteye sahip ekstrelerin (diklorometan, etilasetat, butanol) antioksidan aktiviteleri kalitatif DPPH, kantitatif DPPH ve Tiyobarbitürik asit (TBA) yöntemleri ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the species of Michauxia (M. campanuloides L?Hérit. ex Aiton, M. laevigata Vent., M. tchihatchewii Fisch. & Mey., M. thyrsoidea Boiss. & Heldr., M. nuda A. DC.). Morphologicali anatomical, chemical and antioxidant features of these five species were studied.In the morphological studies; each species was described and the taxonomic characters of the species were explained by original photographs and drawings. In addition; the maps showing the distribution of each species in Turkey were prepared bu using the records in the herbarium and the localities stated in Flora of Turkey.Anatomical features of basal leaves, cauline leaves, stems and roots were studied from cross sections by the help of these drawings and photographs.Herbs and roots of Michauxia species were screened for anthroquinones, tannins, coumarins, alkaloids, flavonoids, anthocyanins, saponins, cyanogenetic glycosides, cardioactive glycosides, volatile oils and musilage.Antioxidant activity of water and methanol extracts of herba and roots of these five species and varied polarity extracts (dichloromethane, ethyl acetate, butanol) obtained from fractionalisation of methanol extracts were tested with qualitative DPPH, quantitative DPPH and thiobarbituric acid (TBA) methods.