İrrite Barsak Sendromunda Dientamoeba fragilis ve Blastocystis spp.'nin rolü
Role of Dientamoeba fragilis and Blastocystis spp. in irritable bowel syndrome
- Tez No: 272470
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, irrite barsak sendromu (İBS) tanısı konulmuş hastalarda Dientamoeba fragilis ve Blastocystis spp. parazitlerinin sıklığı ve İBS oluşumuyla ilişkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. İBS tanısı almış 55 hastadan, akut gastroenterit şikayetleri olan 80 hastadan (Kontrol Grubu 1) ve sağlıklı 50 gönüllüden (Kontrol Grubu 2) toplanan dışkı örnekleri çalışmaya alınmıştır. İBS grubunda direkt mikroskobi ile %29,1, trikrom boyama ve kültür yöntemi ile %32,7 hastada Blastocystis spp. tespit edilmiştir. Kontrol grubu 1'de direkt mikroskobi ile %7,5 trikrom boyama ile %10,0 ve kültür yöntemi ile %18.8 oranında Blastocystis spp. tespit edilmiştir. Kontrol grubu 2'de; direkt mikroskobi ve trikrom boyama ile %2,0, kültür yöntemi ile %6 oranında Blastocystis spp. tespit edilmiştir. Blastocystis spp. görülme sıklığı açısından İBS hasta grubu ile Kontrol grubu 1 arasında anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate prevalance of Dientamoeba fragilis and Blastocystis spp. in irritable bowel syndrome (IBS) patients and evaluate whether there was a possible link between IBS and parasitic infections. Stool specimens collected from 55 IBS patients, 80 patients with gastroenteritis (Control group 1) and 50 healthy volunteers (Control group 2) were included the study. Blastocystis spp. was found 29,1% of IBS group by direct examination and 32,7% by trichrome staining and culture method. In control goup 1, Blastocystis spp. was found 7.5% of patients by direct microscopy, 10.0% by trichrome staining and 18.8% by culture method. Blastocystis spp. were identified in 2,0% of patients with direct microscopy and trichrome staining and 6% by culture method in control group 2. There was no significant difference in prevalance of Blastocystis spp. between IBS patients and control group 1 (p> 0.05).