Malatya kent merkezinde yaşayan ve 2-5 yaş arası çocuk sahibi olan annelerin çocuklarına uyguladıkları şiddet ve etkileyen faktörler
Violence towards to children who are performed by mothers living in malatya city center and having 2-5 years old children and related factors
- Tez No: 272529
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Malatya İl merkezinde 2-5 yaşları arasındaki çocuğu olan annelerin çocuğa disiplin vermek amacıyla yaptığı, ancak istismar ve ihmal olarak kabul edilebilecek, dolayısıyla da çocuğa zarar verebilecek bazı uygulamaların neler olduğunu, uyguladıkları şiddet türlerini, sıklığını ve iyi ebeveynlik uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Malatya İl merkezinde 2-5 yaşları arasındaki çocuğu olan anneler DSÖ' nün 30 küme örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Her kümeden 20 anne rastgele seçilerek 600 anneye ulaşılması hedeflenmiştir, 552 anne araştırmaya katılmıştır. Uluslar arası çocuk ihmali ve istismarını önleme kuruluşu tarafından hazırlanmış cezalandırma, disiplin ve ev içi şiddet ve sorularını içeren form ile, iyi ebeveynlik uygulamaları ve sosyo-demografik özellikleri içeren 80 soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle 552 anneye uygulanmıştır.Bu araştırmada on kadından dokuzu çocuğuna fiziksel ve/veya psikolojik şiddet uygulamaktadır. Fiziksel şiddet uygulamaları annenin yaşının artması, babanın stresli iş yaşamının olması, ilk çocuk olma durumlarında artmaktadır. Düşünülenin aksine hanedeki kişi sayının azalması ve çekirdek aile tipinde şiddet uygulamaları artmaktadır. Psikolojik şiddet uygulamaları genç anne olma, eğitim düzeyinin artması, çekirdek aile, hanede kişi sayısının azalması, ekonomik düzeyin yükselmesi, son çocuk ve yaşayan çocuk sayısının az olması durumlarında artmaktadır.Hem fiziksel hem de psikolojik şiddettin uygulama düzeyinin çok yüksek olması, şiddettin annelerin kültürel olarak benimsemiş oldukları bir disiplin yöntemi olduğunu göstermektedir. Şiddettin bu kadar yaygın olması tüm toplumun eğitilmesini gerektirmektedir. Çocuk yetiştirilmesi ve çocuk disiplini ile ilgili eğitimler halk eğitim merkezleri gibi anne babaların ulaşabileceği birimlerde düzenlenmelidir. Çocuklara yönelik şiddet uygulamalarının sağlık kuruluşlarında akla gelip soruşturulması ve kayıt altına alınması da önemlidir. Gerekirse, batı ülkelerinde olduğu gibi çocuklarına şiddet uygulayan, ihmal ve istismar eden ailelerden çocukların devlet korumasına alınmasını sağlayan yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to define what the executions done by the mothers with children 2-5 in Malatya Province to discipline their children but seen as abuse and neglecting and so harm the children are, types of violence, its frequency and related factors and being good parenthood executions.The mothers with children aged 2-5 in Malatya Province were chosen according to WHO 30 cluster sampling method. It was aimed to reach 600 mothers by choosing 20 mothers from each cluster at random, 552 mothers attended the research. A form prepared by International Child Neglect and Abuse Preclusion Institution including the issues about punishment, discipline and domestic violence and a survey with 80 items including good parenthood executes and socio-demographics features were applied to the 552 mothers person to person.In this research, it was observed that nine of ten women used violence to their children physically and/or psychologically. Physical violence increases depending on the age of mother and father?s stressful professional life and being the first child. Contrary to what is believed the level of the violence increases when the size of the family decreases as the immediate family type. The executions of psychological violence increase in the case of being young mother, high level of education, immediate family, decrease in the size of family, increase in the level of economy, being the last child and having fewer children.The high level of violence both physically and psychologically represents that the violence is accepted as a discipline method culturally by the mothers. Having so common violence requires that all society has to be educated. The trainings about bringing up and child discipline should be given in the public training centers for parents. It is also important to investigate and chain the violence executions to the children in the health institutions. If needed legal reforms should be done as taking the children being used violence and abused by their families away and under the legal protection as in the western countries.