Non-alkolik yağlı karaciğer hastalarında yağlanma miktarının belirlenmesinde karaciğer biyopsisi ile MR IDEAL-QUANT yönteminin karşılaştırılması
Comparison of liver histology and MR IDEAL-QUANT technique in the assessment of hepatic steatosis in patients with nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 272534
  2. Yazar: İLKAY İDİLMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUŞTURAY KARÇAALTINCABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, non-alkolik yağlı karaciğer (NAYK) hastalarında, karaciğer yağlanma miktarının saptanmasında karaciğer biyopsisi ile MR IDEAL-QUANT yönteminin retrospektif olarak karşılaştırmak amaçlanmıştır. Şubat 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında ünitemizde MR IDEAL-QUANT yapılan, 53 NAYK hastası çalışmaya alındı. Karaciğer biyopsi materyalleri Kleiner tanı kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikleri General Electric 1.5 T GE Signa HDxT ( Milwaukee, WI, USA) cihazında gerçekleştirilmiştir. MRG protokolü, in ve out faz dual eko T1 ve IDEAL-QUANT sekanslarını içermektedir. Hastaların karaciğer biyopsilerinin %28'inde evre 1, %19'unda evre 2, %42'sinde evre 3 yağlanma ve %36'sında fibrozis saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare IDEAL-QUANT MRI results with liver biopsy to quantify liver fat content. Between February and December 2010, a total of 53 nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) patients underwent IDEAL-QUANT MRI. All liver biopsy specimens were evaluated according to Kleiner?s Score System. The magnetic resonance imaging (MRI) examinations were performed on a 1.5 HDxT MRI system (GE Healthcare Milwaukee, WI, USA). The MRI protocol included an in-phase and out-of-phase dual echo T1 sequence and IDEAL-QUANT. Grade 1 (between 5% and 33%), Grade 2 (between 33% and 66%), and grade 3 (more than 66%) degree of hepatic steatosis was present in 28%, 19% and 42% of the patients, respectively. The remaining 11% of the samples showed less than 5% steatosis. Of note, 36% of the samples revealed the presence of fibrosis.