Hepatosteatozu bulunan hastalarda yağlanma derecesinin ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Comparison of MRİ and ultrasonography in the assessment of patients with hepasteatosis
- Tez No: 458386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL KIZILDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada alkolik olmayan yağlı karaciğer (NAYK) hastalarında karaciğer yağlanma miktarının saptanmasında ultrasonografi bulguları ile MR proton dansite yağ yüzdesi (PDYY) tekniklerinden modifiye DIXON (mDIXON) metodunu karşılaştırma amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 01.06.2016 ve 01.01.2017 tarihleri arasında polikliniklerden çeşitli sebeplerle ünitelerimizde üst batın MRG incelemesi yapılan 70 olgu alındı. MR mDixon-Quant sekansında karaciğer yağ yüzdesi hesaplandı. Karaciğer yağlanması ultrasonografi kriterleri ve MR ile PDYY değerlerine göre evrelendirildi. Sonuç: 70 olgunun 36'sı erkek, 34'ü kadındı. Ultrasonografide olguların %18,5'inde evre 0, %32,8'inde evre 1, %42,8'inde evre 2 ve %5,7'sinde evre 3 yağlanma izlendi. Evre 0-1 yağlanma olanlar belirsiz yağlanma ve evre 2-3 yağlanma olanlar bariz yağlanma olarak iki ayrı gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
urpose: To compare ultrasonographic fat grading findings with modified DIXON (mDIXON) method, one of the state of art MR proton density fat fraction techniques, at determining fat quantity in non alcholic fatty liver disease patients. Materials and methods: Between 01.06.2016 and 01.01.2017, 70 patients those requested upper abdomen MRI with varied indications were included. Via MR mDixon-Quant sequence, liver fat fraction was calculated for each patient and compared to liver parenchyma fat criteria detected by sonography. Results : 36 of the 70 cases were male and 34 of them were female. According to sonography; steatosis was detected 18,5% of patients were as grade 0, while 32,8% were grade 1, 42,8% were grade 2 and 5,7% were grade 3. Grade 0-1 steatosis were categorized as uncertain steatosis and grade 2-3 were categorized as apparent steatosis.