Otopsi olgularında silikon boyama tekniği kullanılarak confluens sinuum ve ilişkili venöz yapıların morfometri ve varyasyonları
The morphometry and variations of confluence sinuum and related structures via the silicone painting technique on otopsy cases
- Tez No: 272543
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ ASLAN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Confluens Sinuum ve ilişkili dural sinüsler ile ilişkili anatomik çalışmalar literatürde çok fazla bulunmamaktadır. Bu çalışmada kullandığımız silicon boyama tekniği ile confluens sinuum ve ilişkili dural venöz sinüslerin morfolojik ve morfometrik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada 30 kadavra kullanılmıştır. Kadavraların alkolde tesbitli 12 tanesinin VJİ, İCA ve VA'leri silicon boyama tekniği ile doldurulmuştur. Diğer 18 olguda taze kadavra kullanılmıştır. Olguların CS ve ilişkili dural venöz sinüsleri mikroşirurjikal olarak diseke edilmiş, normal anatomi incelenmiş ve görülen varyasyonlar tespit edilmiştir. Çalışmada SSS, CS, OS, SR ve bilateral TS çapları, SR-SSS arası açı ölçüldü.Çalışmada ortalama olarak SSS çapı 11,76 mm, CS çapı 22,4 mm, OS çapı 5,29 mm, SR çapı 7,53 mm, bilateral TS çapları (sağ: 9,73 ve sol: 9,13 mm) ve SR-SSS arası açı 58 derece ölçüldü. SSS ve TS'ye her iki hemisferden dökülen venler açısından fark yoktu. CS'ye sol taraftan 4 olguda ekstra drenaj mevcuttu. 7 olguda sağ TS sola kıyasla süperior yerleşimliydi. 17 olguda CS üzerinde septum tesbit edildi ve bu septumun CS'nin tipinin belirlenmesinde rol aldığı tesbit edildi. İki olguda SSS üzerinde septum tespit edildi. Olguların %80 inde OS varlığı görüldü.Bu çalışmada daha önceki literatür bilgilerine ek olarak SR ve SSS arasında açıyı bildirdik. CS üzerindeki septumun CS tipleri ve TS dominansı üzerine olan etkisini vurguladık. TS süperior yerleşmesini ve buna CS üzerindeki septumun etkisini vurguladık.
Özet (Çeviri)
The anatomic studies of the dural sinuses are seen rarely in the literature. In this study, we aimed to investigate the morphometric and morphological structures of the confluence sinuum and related structures with silicon painting technique.We studied 30 cadaver in this study. Twelve of them were washed with alchole and filled with silicone painting technique via VJI, ICA and VA. The rest 18 were cadaver cadavers. The CS and related structures were dissected under microscope, the normal anatomy were investigated and variations were noted. Diameter of the SSS, CS, OS, SR, bilateral TS and the angle between SSS-SR were measured.In this study, the mean diameters were SSS: 11,76 mm, CS:22,4 mm, OS: 5,29 mm, SR:7,53 mm, TS: (right: 9,73 and left: 9,13 mm) and angle between SR-SSS was 58 degree. There were no difference for the bilateral venous structures which drain to SSS and TS. There were extra drainage to the CS from the left side in 4 cases. The right TS were located superior in 7 cases compared with the left TS and this process related with the type of CS. Septum in the SSS was detected in 2 cases. Additionally, we encountered OS in the 80% of the cases.We have reported the angle between the SSS-SR and the effect of CS septum on the CS types and TS dominance. We also reported the superior location of TS and the effect of CS septum on it.