Oral Metilprednizolon'un nazal polipozis tedavisinde, poliplerin evre ve büyüklüğüne etki süresi
The chronological effect of oral Methylprednisolone on the size and stages of nasal polyposis
  1. Tez No: 272542
  2. Yazar: MUSTAFA İBRAHİM JALAL ALBAZZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖNERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Oral steroid tedavisi, nazal polipoziste kullanılan bir yöntem olmakla birlikte, bu tedaviyle ilgili yapılan çalışma sayısı az olup, steroidin poliplerin büyüklüğüne etki süresi bilinmemektedir.Bu çalışmanın amacı; steroidin polipe etki süresini hesaplayarak, hangi süre aralığında polipte küçülme başladığının, maksimum küçülmeye ulaştığının ve polipin tekrar büyümeye başladığının belirlenmesidir. Ayrıca steroidin Paranazal Bilgisayarlı Tomografi'ye (BT) ve nazal semptomlara etkisinin değerlendirilmesidir.Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri KBB polikliniğine başvuran 22 bilateral nazal polipli hasta çalışmaya alındı. Tedavi öncesi Paranazal BT çekildi. Hastalara 1 mg/kg/gün (maksimum 70 mg/gün) ve üç günde bir 10 mg. azalacak şekilde oral metilprednizolon tedavisi verildi. Üç günde bir hastalar kontrole çağırıldı, şikayetleri değerlendirildi ve nazal endoskopik muayene yapılarak fotoğraflar çekildi. Bir aylık takip süresi sonrası kontrol BT çekildi. Ayrıca çekilen fotoğraflar bilgisayar destekli programlar aracılığı ile değerlendirilerek, poliplerin küçülme oranları hesaplandı. Poliplerin ortalama olarak; 3. gün küçülmeye başladığı, 13. gün maksimum küçülmeye ulaştıktan sonra tekrar büyümeye başladığı (oral steroid tedavisi devam ettiği halde) tespit edildi. Ayrıca bir aylık tedavi süresi sonrasında, evrelerine göre bakıldığında, 34 burun pasajında (%77,3) poliplerin eski haline dönmüş olduğu görülürken; küçülme oranına göre kıyaslandığında ancak 14 burun pasajında (%32,6) ilk muayene bulgularına dönmüş olduğu saptandı. Elde edilen sonuçlara dayanılarak, hastaların tedavi sürecinin 3. haftasında kontrole çağırılıp poliplerin değerlendirilmesi ve ileri tedavi (medikal veya cerrahi) planının, buna göre yapılması uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the treatment modalities of nasal polyposis is oral corticosteroids. There are limited number of studies about oral steroids and their effect on nasal polyposis, particularly the chronological effects on the size of nasal polyps.In this study we determined when the polyps start to become smaller, when does the maximum effect can be obtained and when do they begin to grow again. In addition we will assess the effect of steroids on Paranasal CT findings and nasal symptoms of these patients.The study group consists of 22 patients visiting our clinic suffering from bilateral nasal polyposis. Before and one month after treatment, CT of paranasal sinuses was obtained. The treatment consisted of 1 mg/kg/day (maximum 70 mg/day) oral methylprednisolone the dose was decreased gradually 10mg every 3 days The patients were re-evaluated every 3 days, with the interrogation of symptoms, and intranasal endoscopic examination Photographs and video imaging of the polyps were acquired during the examination One month after the treatment was completed, patients were assessed both with paranasal CT and these methods , The effect of steroid was started at a mean time of 3 days, the maximum effect was obtained at 13th day; the day at which re-growing also began. After 1 month, in 34 nasal passages (77,3%) polyps were found to return to their previous stages. Mean while, according to the shrinking ratios, only in 14 nasal passages (32,6%) the polyps were determined to go back to the primary stages. As a conclusion: we can re-examine the patients at the 3? ? week in order to re-assess the state of polyps, so that the next stage of treatment may be determined