Astım hastalarında lökotrien reseptör antagonisti tedavisinin sağlık sonuçlarına etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the impact of leukotriene receptor antagonist treatment on health outcomes of asthma patients
- Tez No: 272575
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın birincil amacı astım hastalarında hastaların tedavilerine bir lökotrien reseptör antagonisti olan montelukast eklenmesiyle hastaların astım kontrol durum ve yaşam kalitelerinde gözlenen değişimlerin belirlenmesiydi. Hastaların astım kontrol durumları ACQ (Asthma Control Questionnaire -Astım Kontrol Anketi), AKT (Asthma Control Test -Astım Kontrol Testi) ve GINA (The Global Initiative for Asthma) kılavuzu kriterlerine göre değerlendirilirken, yaşam kaliteleri AQLQ (Asthma Quality of Life Questionnaire- Astım Yaşam Kalitesi Anketi) ile değerlendirildi. Çalışmanın ikincil amacı ise ACQ, AKT ve GINA kılavuzu kriterlerine göre belirlenen astım kontrol durumlarının ve FEV1 arasındaki ilişkisinin saptanmasıydı.Çalışmamızda prospektif olarak değerlendirilen 50 hastanın tedavilerine montelukast eklendikten sonra AQLQ anketinin tümünde ve ayrıca her bir skalasında (aktivite, semptom, emosyonel, çevresel) olmak üzere yaşam kalitelerinde belirgin düzelme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to assess the impact of addition of montelukast (a leukotriene receptor antagonist) to the ongoing asthma treatment on asthma control status and quality of life of the patients the asthma control status was assessed by ACQ (Asthma Control Questionnaire), AKT (Asthma Control Test) and according to GINA (The Global Initiative for Asthma) criteria; while the quality of life was assessed by Asthma Quality of Life Questionnaire (AQLQ). The secondary objective of this study was the evaluation of the correlation among the asthma control status assessed by the ACQ, ACT, GINA criteria and FEV1 measures.We prospectively evaluated 50 patients and the scores of the overall scale AQLQ and each sub-scale (activity, symptom, emotional, environmental) significant improved after 3 months of montelukast treatment.