İnguinal herni operasyonu geçiren çocuklarda postoperatif ağrıya yönelik yapılan hemşirelik girişimlerinin değerlendirilmesi
The evalution of nursing, the kids in the post operative pain after the inguinal herni operation
  1. Tez No: 272592
  2. Yazar: FEYZAN GARİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, 3-7 yaş döneminde inguinal herni operasyonu sonrası postoperatif ağrıya yönelik yapılan hemşirelik girişimlerini değerlendirmek amacı ile çalışma kontrol gruplu , yarı deneme modeli olarak planlanmış ve yapılmıştır.Araştırma , Sağlık Bakanlığı Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Çocuk Cerrahi Servisinde inguinal herni operasyonu geçirmiş 3-7 yaş grubu çocuklar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Evreni temsil edecek örneklemi belirlemede ise hastanenin çocuk cerrahi servisinde bir yıl süre ile (2007-2008), 3-7 yaş grunbuna yapılan inguinal herni operasyonu 102 dir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted for the purpose of evaluating of nursing attempts to the kids aged between 3-7, in the post operative pain after the Inguinal Herni Operation in the controlled group, as semi test model.The main study composed of the kids, who had the Inguinal Herni Operation aged between 3-7 in Surgery Service, the Ministry of Health, Maternity and Kids Hospital. In determining the main study of the representative, there were 102 kids, aged between 3-7, had the Inguinal Herni operation during 1 year (2007-2008), in Kids Surgery Service. The samples were determined and the study was made between March ?September 2009.