Menopoz dönemindeki kadınların menopozal yakınmalarının evlilik uyumuna etkisinin belirlenmesi
The determination of the effect of menopausal symptoms of the women in menopause period to the marital adjustment.
- Tez No: 272649
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma; menopoz dönemdeki kadınların menopozal yakınmalarının evlilik uyumuna etkisini belirlemek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır.Araştırma, 18 Aralık 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Menopoz Polikliniğine başvuran kadınlar üzerinde yapılmıştır. Araştırma olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 263 kadın ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Anket Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği ve Çiftler Uyum Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the design of sectional, descriptive and looking for relationship with the aim of determining the effect on the marital adjustment of women?s menapousal symptoms of the women in menopause period.The study was carried on the women applying to Menopause Clinic of Aziziye Research Hospital of Atatürk University between dates of 18th December 2009 and 30th April 2010. The research was carried on 263 women chosen by of improbable randomized sampling method. In the collection of the data, Survey form, Menopause Rating Scale and Dyadic Adjustment Scale were used.