Gebeliğin istenme durumunun gebelerin yaptığı sağlık uygulamalarına etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of being desired of pregnancy to the health practices made by pregnants
- Tez No: 272651
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gebeliğin İstenme Durumunun Gebelerin Yaptığı Sağlık Uygulamalarına Etkisinin İncelenmesiBu çalışma; gebeliğin istenme durumunun, gebelerin yaptığı sağlık uygulamalarına etkisinin incelenmesi amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma, 18 Aralık 2009?15 Nisan 2010 tarihleri arasında Erzurum ili Nene Hatun Kadın-Doğum Hastanesi, Kadın-Doğum Polikliniklerine prenatal kontrol amaçlı başvuran toplam 270 gebe üzerinde yürütülmüştür. Veriler, Anket Formu ve Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği (GSUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, Cronbach Alfa, t testi, ki-kare, tek yönlü varyans, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.Gebelerin % 54.1'inin istenen gebeliğe, % 45.9'unun istenmeyen gebeliğe sahip olduğu saptanmıştır. Gebeliğin istenme durumuna göre sağlık uygulamaları puan ortalamalarının istenen gebeliklerde daha fazla olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p< 0.001). İstenen ve istenmeyen gebeliklerde eğitim durumuna göre sağlık uygulamaları puan ortalamaları arasındaki farkın (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Examination of The Effect of Being Desired of Pregnancy toThe Health Practices Made by PregnantsThis study was carried out comparatively and descriptively with the aim of examining the effect of desire of pregnancy on health practices made by pregnants.The research was carried on 270 pregnants applying to Women-Labor Policlinics of Nene Hatun Women-Labor Hospital of Erzurum with the aim of prenatal control at the dates between 18 th December 2009 and 15 th April 2010. The data were collected by using Health Practice Questionnaire (HPQ-II) and Survey Form. In the evaluation of the data, percentage distrubution, average, Cronbach Alpha, t-test, chi-square, One-Way Anova, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U and Pearson correlation analysis were used.It was found out that 54.1 % of the pregnants had wanted pregnancy and that 45.9 % of the pregnants had unwanted pregnancy. It was determined that the distinction between health practices score average was found statistically significant according to wanted pregnancy (p 0.05).