Epidural yöntemle ağrısız doğumda hasta kontrollü analjezi ve sürekli infüzyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Epidural yöntemle ağrisiz doğumda hasta kontrollü analjezi ve sürekli infüzyon yöntemlerinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 272723
  2. Yazar: SİNAN TORLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAT ŞAHİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Birçok kadın için doğum ciddi bir ağrı deneyimidir. Doğum ağrısının giderilmesinde birçok yöntem vardır. Epidural analjezi doğum sırasında mükemmel bir analjezi sağlarken annenin uyanık ve koopere olmasına izin veren popüler bir yöntemdir. Ağrısız doğum için epidural analjezide başlangıç yükleme doz ile ağrı kontrol altına alındıktan sonra farklı yöntemlerle idame edilebilir. Bu çalışmanın amacı, normal doğum yapan gebelerin epidural analjezi idamelerinde, hasta kontrollü analjezi (HKA) ile sürekli infüzyon (Sİ) yöntemleri arasında bir fark olup olmadığını araştırmaktı.Epidural ağrısız doğum tercih eden 40 gebenin verileri toplandı. Her iki gruba da başlangıç yükleme doz olarak 10 mL % 0,125 levobupivakain ve 100 µg fentanyl uygulandı. Daha sonra iki gruba ayrılan hastalara hazırlanan %0,125 levobupivakain ve 2 µg.mL-1 karışımı HKA (n=20) veya Sİ (n=20) yöntemlerinden biriyle uygulandı. HKA grubundaki hastalara, isteğe bağlı bolus 4 mL, kilitli kalma süresi 20 dk ve 4 saatlik maksimum doz 48 mL olacak şekilde, Sİ grubundaki hastalara ise 12 mL/saat sürekli infüzyon şeklinde idame sağlandı.Vizüel analog skala (VAS) ve hasta memnuniyeti ile değerlendirilen analjezi kalitesi her iki grupta da benzer bulundu. Levobupivakain tüketimi HKA grubunda Sİ grubundan daha düşüktü (p=0,005). Hemodinamik parametreler, yan etki ve komplikasyonlar açısından iki grup arasında fark bulunmadı.Sürekli infüzyon yöntemiyle karşılaştırıldığında hasta kontrollü analjezi, daha az lokal anestezik tüketimi ile birlikte kaliteli ve etkili analjezi sağladığından, levobupivakain ve fentanil ile HKA yöteminin Sİ yöntemine iyi bir alternatif olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Most women experience significant pain during childbirth. Labor pain can be managed in many ways. Epidural analgesia is the most popular method which can provide excellent pain relief yet, allows the mother to be awake and cooperative during labor. After the initial loading dose is given, epidural analgesia for labor pain may be maintained by different techniques. The aim of this study was to investigate whether there were any differences between patient controlled epidural analgesia (PCEA) and continuous epidural infusion (CEI) in the maintenance of epidural analgesia for parturients undergoing spontaneous delivery.We collected data of 40 parturient request for epidural labor analgesia. The initial loading was given with 10 mL % 0,125 levobupivacaine and 100 µg fentanyl in the two groups. They were allocated into two groups with PCEA (n=20) or CEI (n=20) for maintenance with the same solution of % 0,125 levobupivacaine and 2 µg.mL-1 fentanyl mixture. In the PCEA group parturients self administered 4 mL boluses, with a lock-out interval of 20 min and a 4 h maximum dose of 48 mL, in the CEI group on 12 mL/h continuous infusion was delivered.Quality of analgesia measured by visual analog scale (VAS) and maternal satisfaction were comparable in the two groups. The consumptions of levobupivacaine was lower in the PCEA group compared to the CEI group (p=0,005). Haemodynamic parameters, side effects and complications were equally distributed in the two groups.We concluded that PCEA with levobupivacaine and fentanyl is a valuabl technique and a good alternative to the CEI method. Compared to the CEI technique, PCEA allows a decrease in local anesthetic consumption without impairing the quality of analgesia.