Multipl skleroz hastalarında aksonal kaybın optik koherens tomografi ve magnetik rezonans spektroskopi ile araştırılması
The research of axonal lose in patients with multiple sclerosis by using optic chorence tomography and magnetic resonance spectroscopy
  1. Tez No: 272724
  2. Yazar: YASEMİN ÇİĞDEM ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EFENDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Multipl skleroz (MS) en çok genç erişkinleri etkileyen kronik bir santral sinir sistemi (SSS) hastalığıdır. Hastalığın ön görülemez klinik seyri ve tedavi takibinde aksonal kaybın göstergesi olarak bir takım belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Magnetik rezonans spektroskopi (MRS) ile elde edilen N-Asetil aspartik asit (NAA) MS'de kullanılan önemli bir belirteçtir. Günümüzde noninvaziv, kısa süreli, kullanım kolaylığı ve tekrarlanabilirliği güvenilir olan yeni yöntem arayışları sürmektedir. Optik koherens tomografi (OKT) bu bağlamda gelecek vadeden bir tanı yöntemi özelliği göstermektedir. Çalışmamızda MS hastalarında retinal sinir lifi tabakasında (RSLT), makula ve optik sinir başı (OSB) bulgularında değişiklik olup olmadığı ve MRS ile elde edilen NAA/Cr ve kolin/Cr oranları, VEP amplitüd ve latans ölçümleri ile bu değişikliklerin ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya, 20-55 yaş arası, 61 MS hastası (122 göz) ve 25 sağlıklı kontrol grubu (50 göz) dahil edildi.Tüm olgularda rutin göz taraması, VEP ölçümü, MRS çekimi ve OKT ölçümleri yapıldı. MS hastaları; On atağı olan (38 göz), ON atağı olmayan (58 göz) ve diğer göz (26) olarak gruplara ayrıldı. Yapılan OKT ölçümleri ile gruplar arasında bir fark olup olmadığı, elde edilen ölçümler ile MRS ile elde edilen NAA/Cr ve kolin/Cr oranları ve VEP amplitüd , latans değerleri arasındaki ilişki araştırıldı.Çalışmamızda, ON atağı geçiren ve ON atağı olmayan gözlerde çukurluk/disk dikey oranı, kontrol grubuna göre daha geniş, rim alanı ON atağı olan gözlerde daha dar olduğu bulundu (sırasıyla; p=0,019, p=0,035, p=0,041).
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronical central nervous disorder which effects young adults mostly. The unpredictable clinical course and monitorization of therapy makes it crucial to have certain markers that show axonal loss. N-acetyl aspartic acid (NAA) obtained from Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) is an important marker used in MS. Currently there is a search for a noninvasive, quick and an easy-to-use method that can be repeated reliably. From this perspective, Optical Coherence Tomography (OCT) is a promising method. In our study, the aim was to determine whether there were any changes in the retinal nevre fiber layer (RFNL), macula and optical nevre head findings and to analyze the relationship between these changes and theNAA/Cr and choline/Cr ratios obtained from MRS and the amplitude and latency measurements obtained from VEP.61 MS patients between the ages of 20-55 (122 eyes) and 25 healthy controls (50 eyes) were included in the study. All of the cases received a routine ophthalmological examination, VEP measurements MRS imaging and OCT measurements. The MS patients were stratified into three groups: those with optical neuritis (ON) attacks (38 eyes), those without ON attacks (58 eyes) and other eye-the other eye of the patients with an ON attack (26 eyes). The differences between the groups in terms of OCT measurements and the relationship between these findings and the NAA/Cr and choline/Cr ratios obtained from MRS and the amplitude and latency measurements obtained from VEP were investigated.In our study, the eyes with ON and those without ON had higher cavity/disc vertical ratios compared to the control group and the rim area was narrower in eyes with ON (respectively; p=0,019, p=0,035, p=0,041).