Hiperkolesterolemik sıçanlarda resveratrolün intrakavernozal basınç üzerine etkileri
The effects of resveratrol on intracavernosal pressure in hypercholesterolemic rats
- Tez No: 272793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKU KEFİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇBu çalışmada hiperkolesterolemik diyetle beslenen sıçanlarda koruyucu resveratrol tedavisinin in vivo deneysel yöntemle intrakavernozal basınçlar üzerine etkileri değerlendirildi.YÖNTEMÇalışmada 21 adet Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 7 sıçan olmak üzere kontrol, hiperkolesterolemi ve resveratrol grupları oluşturuldu. Altı hafta süreyle kontrol grubu normal yem, hiperkolesterolemi ve resveratrol grupları %1'lik kolesterol diyeti ile beslendi. Resveratrol grubuna altı hafta süreyle 25 mikrogram/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak resveratrol verildi. Hiperkolesterolemi ve resveratrol grubundaki sıçanların içme sularına ilk 2 hafta boyunca, ateroskleroza eğilimi arttırmak için NG-nitro-L-arginine metil ester (L-NAME, 3mg/ml) eklendi. Çalışma sonunda plazma kolesterol düzeyleri ve erektil yanıtlar değerlendirildi. Kavernozal sinir 1 dakika boyunca 20Hz/1ms frekansta 2,5V, 5V ve 7,5V ile uyarılıp intrakavernozal basınçlar (İKB), ortalama sistemik kan basınçları (OAB) ve eğri altında kalan alanlar (EAA) kaydedildi.BULGULARHiçbir grupta başlangıç vücut ağırlıkları ortalamalarında belirgin değişiklik gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIMIn this study, the effect of preventive resveratrol treatment on intracavernosal pressure in rats that are on hypercholesterolemic diets was assessed using in vivo experimental methods.METHODSTwenty-one male Wistar rats were used in this study. With each group consisting of 7 rats, control, hypercholesterolemic and resveratrol groups were formed. The control group was kept on a normal diet, while the hypercholesterolemic and resveratrol groups were fed with a diet consisting of %1 cholesterol for 6 weeks. Resveratrol with a 25 micrograms/kg/day dose was given intraperitoneally to the Resveratrol group. For the first two weeks, NG-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME, 3mg/mL) was added to the drinking water of the hypercholesterolemic and resveratrol groups, to increase the tendency to atherosclerosis. At the end of the study, plasma cholesterol levels and erectile responses of the rats were assessed. The cavernosal nerve was stimulated with frequency of 20 Hz/ms using 2.5 V, 5 V, 7.5 V for 1 minute, and intracavernosal pressure (ICP), mean arterial pressure (MAP), and area under the curves (AUC) were recorded.RESULTSNone of the groups showed marked changes in their average body masses (p>0.05).