Edirne şehir merkezindeki erişkinlerde periyodik sağlık muayeneleri ve sonuçları
The results of periodic health examinations among adults living in Edirne city
- Tez No: 272894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Periyodik sağlık muayeneleri çağdaş hekimlik uygulamalarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Asemptomatik erişkinlerin periyodik sağlık muayenelerinin amacı; değiştirilebilir risk faktörlerin ve tedavi edilebilir hastalığın erken belirtilerini belirleyerek morbidite ve mortaliteyi önlemektir. Çalışmamızda erişkinlerde önerilen bazı periyodik sağlık muayeneleri uygulanarak belli hastalıklar taranmıştır.Çalışma örneklemimizi 252 kadın, 236 erkek olmak üzere 35-87 yaş aralığında toplam 488 kişi oluşturmaktaydı.Katılımcıların %2,9'u okuma yazma bilmiyordu, %80,3'ü evliydi, %91,6'sının çocuğu vardı, %31,8'i sigara içiyordu, %26,6'sının alkol kullanıyordu. Erkek katılımcılar, kadın katılımcılardan daha fazla oranlarda sigara ve alkol kullanıyordu. Kadınların %73,4'ünün, erkeklerin %67,8'inin vücut kitle indeksi 25,0'in üzerindeydi.Katılımcıların %61,7'sinin kronik hastalığı vardı. Katılımcıların %29,8'inin normal (160 mmHg) düzeyinde sistolik kan basıncı değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %33,2'sinin normal (100 mmHg) düzeyinde diyastolik kan basıncı değerlerine sahip olduğu saptanmıştır.Katılımcıların %25,8'inin en uygun (
Özet (Çeviri)
Periodic health examination is an essential part of modern medicine practices. The goal of periodic health examinations of asymptomatic adults is to prevent morbidity and mortality by identifying modifiable risk factors and early signs of treatable diseases. In our study, certain diseases were investigated by applying recommended periodic health examinations.Our sample included 488 adults, of whom 252 were females and 236 males between the ages of 35 and 87.2.9% of the participants were illiterate, 80.3% were married, 91.6% had children, 31.8% were smoking, and 26.6% were using alcohol. Male participants were using more cigarettes and alcohol than female participants. 73.4% of women, 67.8% of men had a body mass index over 25.0.61.7% of the participants had chronic diseases. 29.8% of the participants had normal (below 120 mmHg) systolic blood pressure levels, 57.6% had prehypertension (120-139 mmHg), 11.9% had stage 1 hypertension (140-159 mmHg), 1.6% had stage 2 hypertension(160 mmHg and above). 33.2% of the participants had normal (below 80 mmHg) diastolic blood pressure levels, 47.5% had prehypertension (80-89 mmHg), 17.6% had stage 1 hypertension (90-99 mmHg), and 1.6% had stage 2 hypertension (100 mmHg and above).25.8% of the participants had optimal (below 100 mg/dl) low dencity lipoprotein levels, 30.3% had near optimal (100-129 mg/dl), 24.6% had borderline high (130-159 mg/dl), 12.1% had high (160-189 mg/dl), 7.2% had very high (?190 mg/dl) low dencity lipoprotein levels.86.5% of the participants had normal (