Serebral palsi hastalarının fonksiyonel durumuna etki eden faktörlerin irdelenmesi
Investigating the factors which affect the functional level of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 272893
  2. Yazar: YELİZ KITAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Serebral palsi gelişmekte olan beyinde ilerleyici olmayan bir lezyon sonucu gelişen ancak yaşla değişebilen, aktivite limitasyonuna yol açan, kalıcı motor işlev, postür ve hareket gelişim bozukluğudur. Bu motor bozukluğa duysal, bilişsel, iletişim, algılama, epilepsi, davranış bozuklukları ve ikincil kas iskelet sorunları eşlik edebilir. Araştırmadaki öncelikli amacımız serebral palsili hastaların fonksiyonel durumlarına etki eden faktörleri araştırmaktı. Araştırmayı yaparken pediatrik rehabilitasyon polikliniğimize başvuran hastaların ayrıntılı tıbbi ve sosyodemografik bilgilerini kaydederek iyi bir veri tabanı oluşturmak, hasta ve/veya hasta yakınlarını hastalık hakkında bilgilendirmek, hastaları belirli aralıklarla kontrole çağırarak düzenli bir hasta takip sistemini geliştirmek ve verimli rehabilitasyon hizmeti verebilecek bir düzeneği kurmak diğer önemli amaçlarımızdı.Çalışmaya pediatrik rehabilitasyon polikliniğimize başvuran serebral palsi tanısı almış veya serebral palsi tanısını koyduğumuz 68 hasta alındı. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Serebral palsi ile ilişkili olabilecek risk faktörleri sorgulandı. Kas-iskelet sistemi muayenesi, nörolojik muayene ve fonksiyonel değerlendirmeler yapıldı. Fonksiyonel değerlendirmede kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi, kaba motor fonksiyon ölçütü, ?manual ability classification system?, pediyatrik fonksiyonel bağımsızlık ölçütü, yürüme hızı ve denge testleri kullanıldı. Bakım verenin yaşam kalitesi Short Form-36 ile değerlendirildi.Sonuçta serebral palsinin oluşumunda kesin etiyolojiden çok çoklu risk faktörlerinden söz etmek mümkündü. En sık spastik serebral plasi tipi görülmekte ve genellikle motor bozukluğa duysal, emosyonel, nörolojik veya lokomotor problemler eşlik etmekteydi. Serebral palsinin tipi, konuşma bozukluğu, işitme bozukluğu, mental retardasyon, epilepsi, büyüme gelişme geriliğinin varlığı hastaların fonksiyonel ölçüt skorlarını olumsuz yönde etkiliyordu. Bakım verenin yaşam kalitesi inkontinans varlığı ve düşük fonksiyonel skorlarla ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy describes a group of permanent disorders of the development of movement and posture, causing activity limitation, that are attributed to non-progressive disturbances that occurred in the developing fetal or infant brain. The motor disorders of cerebral palsy are often accompanied by disturbances of sensation, perception, cognition, communication, and behaviour, by epilepsy, and by secondary musculoskeletal problems.The primary goal of our study was to investigate the factors which affect the functional level of children with cerebral palsy. Our other important aims was to establish a good database by recording the detailed social-demographic and medical history of patients administering to our pediatric rehabilitation clinic, to inform the patients and their relatives about the disease, to establish a follow-up program by calling patients with regular intervals and to set up a productive rehabilitation program.68 patients with cerebral palsy administering our pediatric rehabilitation clinic were included to our study. The demographic information was recorded. The risk factors related to cerebral palsy was questioned. Neuromuscular, neurologic, and functional examinations were performed. The functional examinations were gross motor function classification system, gross motor function measure, manual ability classification system, pediatric functional independence measure, 10 meter walking speed and single leg balance tests. The quality of life of primary caregivers of children with cerebral palsy were evaluated via Short form-36.In conclusion, there were multiple risk factors for the formation of cerebral palsy rather than one exact etiology. The spastic type was the most common type and in addition to motor problems, there were usually sensational, emotional, neurologic or locomotor problems. The type of cerebral palsy, speech impairment, hearing impairment, mental retardation, epilepsy, growth retardation was affecting negatively the functional scores of the patients. The low quality of life of primary caregivers were related to presence of child?s incontinence and low functional scores.