Edirne şehir merkezinde yaşayan erişkinlerin periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki bilgi tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviors about periodic health examinations of adults living in edirne
- Tez No: 272902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Periyodik sağlık muayeneleri çağdaş hekimlik uygulamalarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Asemptomatik erişkinlerin periyodik sağlık muayenelerinin amacı; değiştirilebilir risk faktörlerin ve tedavi edilebilir hastalığın erken belirtilerini belirleyerek morbidite ve mortaliteyi önlemektir. Çalışmamızda erişkinlerin periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları araştırılmıştır.Çalışma örneklemimizi 901'i kadın 909'u erkek olmak üzere 20-87 yaş aralığında toplam 1810 kişi oluşturmaktaydı.Katılımcıların %2,9'u okuma yazma bilmiyordu, %74,6'sı evliydi, %74,6'sının çocuğu vardı, %35,1'i sigara içiyordu, %28,2'si alkol kullanıyordu. Erkek katılımcılar, kadın katılımcılardan daha fazla oranlarda sigara ve alkol kullanıyordu. Kadınların %51,8'inin, erkeklerin %58,1'inin vücut kitle indeksi 25,0'in üzerindeydi.Katılımcıların %40,6'ünün kronik hastalığı vardı; %92,8'si kan basıncını, %59,7'si kolesterolünü, %64,5'i kan şekerini ölçtürmüş, %8,1'i kez gaitada gizli kan testi yaptırmıştı. Kadın katılımcıların %42,06'sı pap smear, %39,5'i klinik meme muayenesi yaptırmış, %31,1'i mamografi çektirmişti. Ailesinde kanser öyküsü olan katılımcılar daha fazla oranlarda kanser taraması yaptırıyorlardı.Katılımcıların %18,52 inde depresif semptomlar vardı. Cinsiyet ve kronik hastalıklar ile depresyon arasında ilişki saptanmamıştır.Sonuç olarak; Bilgi düzeyi yaş, cinsiyet, eğitim durumu, sosyoekonomik durumdan etkilenmektedir. Bütün periyodik sağlık muayenesi hizmetleri kronik hastalık varlığında anlamlı oranlarda daha fazla uygulanmaktadır. Ülke genelinde kişilerin bilgi düzeylerini ve periyodik sağlık muayenesi uygulamalarının işlerliğini arttırmak için daha fazla çalışma yapılmalıdır. Ülkemizde periyodik sağlık muayenelerinin uygun rehberlerle desteklenme gerekliliği vardır.
Özet (Çeviri)
Periodic health examination is an essential part of modern medicine practices. The goal of periodic health examinations of asymptomatic adults is to prevent morbidity and mortality by identifying modifiable risk factors and early signs of treatable diseases. In our study; knowledge, attitude and behaviors of adults about periodic health examinations were investigated.Our sample included 1810 adults, of whom 901 were females and 909 males between the ages of 20 and 87.2.9% of the participants were illiterate, 74.6% were married, 74.6% had children, 35.1% were smoking, were using alcohol 28.2%. Male participants were using more cigarettes and alcohol than female participants. 51.8% of women, 58.1% of men had a body mass index over 25.0.40.6% of participants had chronic diseases; blood pressure measurement was performed in 92.8%, cholesterol was measured in 59.7%, fasting blood sugar was measured in 64.5%, fecal occult blood test was investigated in 8.1% of participants. Clinical breast examination was performed in 39.5%, mammography was performed 31.1%, and pap smear was obtained in 42.7% of the female participants. The ratio of cancer screening was higher among participants with a family history of cancer.18.52% of the participants had depressive symptoms. Depression did not have a significant relationship with gender and chronic diseases.In conclusion, age, gender, education level, socioeconomic status are affecting the level of knowledge. All of the periodic health examination services are more applied in the presence of a chronic disease. Further studies should be done in order to increase the level of knowledge and periodic health examination practices throughout the country. According to these findings, there is a need to develop appropriate periodic health examination guidelines for our country.