Konversiyon bozukluğu olan hastalarda proinflamatuvar sitokin düzeylerinin değerlendirilmesi
Proinflammatory cytokine levels in patients with conversion disorder
  1. Tez No: 272901
  2. Yazar: UTKAN TİYEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÇALIYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı konversiyon bozukluğu olan hastaların akut konversiyon dönemleri sırasında proinflamatuvar sitokin düzeylerinin (Tümör Nekroz Faktör alfa, İnterlökin 1 beta, İnterlökin 6) değerlendirilmesi ve de bu sitokin düzeylerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır.Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, ayrıca Nöroloji ve Psikiyatri yataklı servislerinde tedavi görmekte olan, Ruhsal bozuklukların tanısal ve sayımsal el kitabı, dördüncü baskı, yeniden gözden geçirilmiş tam metin tanı ölçütlerine göre konversiyon bozukluğu tanısını karşılayan 35 hasta ile 30 sağlıklı kontrolde serum proinflamatuvar sitokin düzeyleri değerlendirilmiştir. Konversiyon hastalarında akut dönem sonrasında tekrar proinflamatuvar sitokin düzeyleri değerlendirilip olası değişim araştırılmıştır.Konversiyon bozukluğunun ortaya çıktığı akut dönem ile kontrol grubunun serum Tümör Nekroz Faktör alfa düzeylerinin karşılaştırılması sonucunda hastalarda ortalama tümör nekroz faktör alfa düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüklük bulunmuştur.Akut konversiyon dönemi ile konversiyon sonrası dönem karşılaştırıldığında ise konversiyon sonrası döneme göre akut konversiyon döneminde ortalama serum Tümör Nekroz Faktör alfa düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüklük bulunmuştur.Serum İnterlökin 1 beta ve İnterlökin 6 düzeyleri açısından hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubunun karşılaştırılması sonucunda her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.Sonuç olarak akut konversiyon dönemlerinde proinflamatuvar sitokinlerden Tümör Nekroz Faktör alfa düzeyinin düşük olduğu ve akut dönem geçtikten sonra normale yaklaştığı ve akut stres ile ilişkili olduğu bilinen konversiyon semptomlarının stres etkisi ile olduğu bilinen immün baskılama göstermiş olabileceği sonucuna varılmıştır. Önümüzdeki dönemde konversiyon bozukluğunun ayırıcı tanısında immünolojik yöntemlerin kullanılması ve tedavisinde immün yaklaşımların ön plana çıkması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate proinflammatory cytokine levels (Tumor Necrosis Factor alpha, Interleukin 1 beta, Interleukin 6) in conversion disorder patients during their acute periods and to compare these cytokine levels with a healthy control group.In this study, serum proinflammatory cytokine levels in 35 patients meeting conversion disorder according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition, Text Revision diagnostic criteria who admitted Emergency Unit and Psychiatry Outpatient Clinic as well as who were hospitalized in Neurology and Psychiatry inpatient services of Trakya University Faculty of Medicine and 30 healthy controls were evaluated. Possible changes in proinflammatory cytokine levels were evaluated again, after their acute period in conversion disorder patients.Statistically significant decreased serum Tumor Necrosis Factor alpha levels were obtained when compared with healthy controls and these levels increased after acute conversion period in conversion disorder.There were no statistically significant difference between groups in serum Interleukin 1 beta and Interleukin 6 levels.In conclusion, Tumor Necrosis Factor alpha levels are decreased in conversion period and approximated to normal levels after acute period, besides, conversion symptoms may suppress immune functions which are known to be a result of stress. In the future, it can be expected that immunological findings would be part in diagnosis and treatment of conversion disorder.