Yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde B 12 vitamini, demir, folik asit eksikliğinin sıklığı ve maternal düzeylerle olan ilişkisi
The frequency of vitamin B 12, iron, folic acid deficiency in neonatal period and infancy and relationship with maternal levels
- Tez No: 272928
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ORHANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
B 12 vitamininin en önemli işlevi hücre bölünmesi ve çoğalması için gerekli olan DNA sentezini desteklemesidir. Eksikliğinde süt çocuklarında megaloblastik anemi, büyüme ve nöromotor gelişimde geriliğe yol açabilir. Annelerinde eksiklik olan ve düşük B 12 vitamini depolarıyla doğan yenidoğanlar süt çocukluğu döneminde eksiklik bulguları gelişmesi açısından risk altındadır.Bu çalışmada bölgemizdeki gebelerde, onların yenidoğan bebeklerinde ve süt çocukluğu dönemlerinde anemi, B 12 vitamini, folik asit ve ferritin eksikliği sıklığı ve yenidoğandaki düzeylerin maternal düzeyler ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisine doğum amacıyla başvuran 38?42 gebelik haftasında olan 250 gebe ve onların 2500 gram üstünde doğan sağlıklı bebekleri alındı.Çalışmamızdaki gebelerin %24,8'i anemikti, %28'inde ise ferritin düşüklüğü, %73,6'sında B 12 vitamini eksikliği, %22,4'ünde de folik asit eksikliği saptandı. Yenidoğanların %3,2'sinde anemi, %2,8'inde ferritin düşüklüğü, %42,8'inde B 12 vitamini eksikliği saptandı. Kontrole getirilen süt çocuklarının %22,3'ünde anemi, %14,9'unda ferritin düşüklüğü, %17,02'sinde B 12 vitamini eksikliği, %1,06'sında folik asit eksikliği gözlendi. Ayrıca yenidoğanlardaki B 12 vitamini ve folik asit düzeylerinin annelerindeki düzeylerle ilişkili olduğu saptandı.Sonuç olarak, gebelerdeki B 12 vitamini eksikliği önlenerek yenidoğanların düşük depo ile doğmaları ve süt çocukluğu döneminde eksikliğe bağlı geri dönüşümsüz olabilen özellikle nörolojik bulguların gelişmesi önlenebilir.
Özet (Çeviri)
The most important function of vitamin B12 is to accomplish DNA synthesis which is necessary for cell division and proliferation. Deficiency of vitamin B12 causes megaloblastic anemia, retardation of growth and delay in neuromotor maturation. The newborns whose mothers have vitamin B12 deficiency are born with low vitamin B12 storages, are at risk of vitamin B 12 deficiency symptoms during infancy.The aim of our study was to investigate the frequency of anemia and deficiency of vitamin B12, folic acid and iron in pregnant women living in our region and in their newborn babies and during the infancy period of these babies. Another aim of our study was to investigate the correlation between the levels of these vitamins in newborns and in their mothers. In our study, 250 pregnant women at 38-42 gestational weeks, who were admitted for delivery to Medical Faculty of Trakya University, Gynecology and Obstetric Clinic and their babies with a birth weigth over 2500 grams were included in the study.We determined that 24.8% of pregnant women had anemia, 28% of cases had low ferritin level, 73.6% of cases had vitamin B 12 deficiency, 22.4% of cases had folic acid deficiency. In the newborns, 3.2% of cases had anemia, 2.8% of cases had low ferritin level, 42.8% of newborn infants had vitamin B 12 deficiency. In infants who applied for control at 6 months of age, we observed that 22.3% had anemia, 14.9% had low ferritin level, 17.02% had vitamin B 12 deficiency, 1.06% of infants had folic acid deficiency. In addition, we determined that levels of vitamin B12 and folic acid in newborns were related to levels of vitamin B12 and folic acid in their mothers.In conclusion, by prevention of vitamin B 12 deficiency in pregnancy, the development of low vitamin B 12 stores in the newborn and the development of vitamin B 12 deficiency during infancy which can end up with irreversible complications especially neurologic ones can be avoided.