Pübertal ve prepübertal obez çocuklarda yüksek dansiteli lipoprotein (HDL-C) kolesterol düşüklüğünün karaciğer yağlanmasına etkisinin dopler usg ve B-mod ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of decreased levels of high density lipoprotein cholesterol (HDL-C) on hepatosteatosis using Doppler and B-Mode ultrasonography in prepubertal and pubertal obese children
- Tez No: 272946
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Prepübertal, pübertalobez çocuklarda karaciğer yağlanma sıklığını hem B- Mode hem de Dopler USG ile değerlendirip, her iki yöntemle saptanan karaciğer yağlanmasının antropometrik ve metabolik parametrelerle ilişkisini tespit etmektir.Metod: Bu çalışmaya çocuk endokrinoloji ve metabolizma polikliniğine ayaktan başvuran 97'siprepubertal (48 erkek, 49 kız) obez çocuk ile 114'üpubertalobezadolesan ( 63 kız, 51 erkek) dahil edildi. B-mod ve Dopler Ultrasonografi ile karaciğer yağlanması değerlendirildi. Hastalara oral glukoz tolerans testi yapıldı. Hastalardan trigliserid, aspartataminotransferaz, alaninaminotransferaz, yüksek dansiteli kolesterol, düşük dansiteli kolesterol, total kolesterol düzeyi çalışıldı.Hastalarınantropometrik ölçümleri ve biokimyasal değerlerinin B-ModveDopler USG ile korelasyonu incelendi.BulgularPrepübertal grubun yaş ortalaması 9, 20 ±1, 8, pübertal grubun yaş ortalaması12, 90±1, 75 olarak bulundu. Prepübertal grupta bulunan obez çocukların 50'sinde (%51, 5) B-Mod USG ile, 30'unda (%30, 9)Dopler USG ile karaciğer yağlanması saptandı. B-Mod USG ile karaciğer yağlanması saptananlarda, ağırlık SDS, VKİ, bel çevresi, ALT, AST ve trigliserit düzeyleri anlamlı olarak yüksek saptandı. İnsulin direnci ve HDL-K düzeyi düzeyine göre hastalar grublandığında B-Mod ve DoplerUSG'de fark saptanmadı. Prepubertalgrub'da B-Mod USG ileALT, AST, açlık insülini, HOMA-IR, bel çevresi arasında korelasyon saptandı.Dopler USG ile sadece ALT arasında korelasyon saptandı.Pübertalgrubta bulunan 114 obez hastanın B-Mod USG ile 75'inde (%65, 78), Dopler USG ile 43'ünde (%37, 71) karaciğer yağlanması saptandı.Pübertal grup B-mod USG ile değerlendirildiğinde ALT, AST, HDL, HOMA-IR, ağırlık, ağırlık SDS , VKİ, VKİ SDS'si, bel çevresi, kalça çevresi arasındaki grublar arasında istatiksel anlamlı fark bulundu.Dopler USG ile akım patternanormaliği saptanan ve saptanmayanpubertalobezhastaların ALT, AST, açlık düzeyleri ve HOMA-IR düzeyleri arasında anlamlı istatiksel fark saptandı. Pübertalgrub B-mod USG ile değerlendirildiğinde ALT, açlık insülini, HOMA-IR, ağırlık, ağırlık SDS , VKİ, VKİ SDS, bel çevresi, kalça çevresi ile korelasyon saptandıSonuç: Obez çocuklarda ister prepübertal olsun, ister pübertal olsun karaciğer yağlanması saptanabilir. Karaciğer yağlanmasının kesin tanısı biyopsi ile olsa da, ultrasonografi yağlanmayı saptayan kolay ve invasiv olmayan bir yöntemdir. Karaciğer yağlanmasını saptamak için hem geleneksel B-mod USG, hem de hepatikvendeki akım hızı değişikliklerini belirleyen Dopler USG kullanılabilir. B-mod USG ile karaciğer yağlanması, Dopler USG'ye göre hem pübertal hem de prepübertalobez çocuklarda daha fazla oranda rastlanmaktadır. Ancak bu sonuç bize B-modUSG'nin Dopler USG'den karaciğer yağlanmasını göstermesi açısından daha duyarlı olduğunu göstermez.
Özet (Çeviri)
The aim: to evaluate the frequency of asymptomatic fatty liver disease (FLD) using both Doppler and B-mode ultrasound (US) in obese prepubertal and adolescents patients; (2) to compare anthropometric indices and metabolic findings of obese patients assessed by two methods; and to evaluate metabolic predictors of FL shown by these methods.Patient Selection & Method: Ninety-seven obese prepubertal(48 male, 49 female ) and one hundred-fourteen adolescents (63female, 51 male) were included in the study. B-mode and right hepatic vein Doppler ultrasonography (US) were performed and anthropometric indices, lipid profiles, and OGTT levels were evaluated in all obese patients.Correlation between biochemical findings with antropometric indices and ultrasonografic method were evaluated.Findings: The mean age of the prepubertal children was 9, 20 ±1, 8. Hepatosteatosis was detected with B-Mode USG in 50(%51, 5) prepubertal obese children andhepatosteatosis was detected with Dopler USG in 30(%30, 9) prepubertal obese children .In prepubertal group, weight, weightSDS, BMI, waist circumference, alanine transferase, aspartat transaminase and trigliseride levels were significantly higher in hepatosteatosis group detected with B-Mode.When obese prepubertal patients were grouped according to insülin resistance and HDL-C level, there were no significant difference between groups in two types of radiologic method. ALT, AST, fasting insülin , HOMA-IR, waist circumference was correlated with fatty liver detected with B-Mode USG . Only alt level was correlated with fatty liver with Dopler USG.The mean age of the adolescent children were 12, 90±1, 75. Hepatosteatosis was detected with B-Mode USG in 75 (%65, 78) obese children andhepatosteatosis was detected with Dopler USG in 43(%37, 71) pubertal obese children .In pubertal group, ALT, AST, HDL, HOMA-IR, weight, weight SDS , BMI, BMI SDS, waist circumference, hip circumference were significantly higher in hepatosteatosis group detected with B-Mode. ALT, AST, fasting insülinve HOMA-IR were higher in fatty liver group detected by doplerUSG.When obese pubertal patients were grouped according to insülin resistance and HDL-C level, there were no significant difference in two types of radiologic method. ALT, fasting insülin , HOMA-IR, waist and hip circumference, BMI, BMI SDS, weight and Weight SDS was correlated with fatty liver detected with B-Mode USG .Conclusion: Fatty liver can be detected both pubertal and prepubertal obese children. Although biopsy is required for definitive diagnosis, USG is simple and non-invasive method that can detect hepatosteosis. Conventional B-Mode USG and Doppler USG can be used to detect hepatosteatosis. Hepatosteatosis can be detected in high frequency in pubertal and prepubertal obese children by B-Mod USG when compared with Doppler USG. But this doesn?t show us that B-Mod USG is more sensitive than Doppler USG to detect hepatosteatosis.