Hastanede Gelişen Pnömonide Klinik İnfeksiyon Skoru ve bazı infeksiyon belirteçlerinin tanı ve izlemdeki rolü
The role of clinical infection scores and soma infection biomarkers in diagnosis and follow-up in hospital acquired pneumonia
  1. Tez No: 272948
  2. Yazar: SEHER SATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ŞAKAR COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
HGP, nozokomiyal infeksiyonlar içinde ikinci sıklıkta görülen infeksiyon olmakla birlikte, mortalitesi en yüksek olan infeksiyondur. Tanı konur konmaz uygun antibiyotik tedavisinin uygulanmaya başlanmasının mortalite üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Ancak erken dönemde tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ve tedavinin devamı veya sonlandırılmasına karar verilmesi konusunda klinisyene yardımcı olabilecek bazı skorlama sistemleri ya da belirteçlerlere ihtiyaç duyulmaktadır.Araştırmamızda hastanede gelişen pnömonide“klinik pulmoner infeksiyon skoru”ile CRP ve PCT olmak üzere infeksiyon belirteçlerinin tedavi izlemi ve mortaliteye etkisini belirlemeyi ve KPİS-PCT ve CRP arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya 25 HGP tanılı hasta dahil edildi. İlk gün başlangıç KPİS ve CRP, PCT değerleri bakıldıktan sonra TTD Erişkinlerde Hastanede Gelişen Pnömoni Tanı Ve Tedavi Uzlaşı Raporu'nda önerilene uygun antibiyotik tedavisi başlandı. 3. gün takip KPİS değerine ve 4. gün takip CRP ile PCT değerlerine tekrar bakıldı. Hastalar tanı sonrası 1. ayda değerlendirilerek mortalite bilgisi alındı.Çalışmaya aldığımız 25 olgunun 14'ü (%56) kadın, 11'i (%44) erkek idi. Yaş ortalaması 65,6 ± 15,16 olarak bulundu. HGP gelişimine kadar geçen süre incelendiğinde ortalama 9,4±8,2 gün olarak saptandı. Yaş ile KPİS, CRP, PCT, HGP gelişim süresi, hastenede yatış süresi ve mortalitenin ilişkisi incelendiğinde hiçbir parametrede anlamlı bir değişiklik saptanmadı ancak yaşın artışı ile HGP gelişme zamanının korelasyon analizinde bu 2 parametre arasında istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde ve (-) yönde korelasyon saptandı. Tüm olguların ateş, lökosit, PaO2/FiO2, sekresyonun niteliği, mikrobiyolojik üreme ve toplam KPİS'ten oluşan parametrelerinin takip değerlerinde başlangıca göre istatistiksel anlamlı değişiklik saptandı. KPİS değerine en fazla etkili olan parametre PaO2/FiO2 oranıydı. İnfeksiyon belirteçlerinden CRP ve PCT değerlerinde ise başlangıç ve takip değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Hastanede yatış süresi ve 1 aylık mortalite ile 6 KPİS parametresi, KPİS, CRP, PCT ve HGP gelişim süresi arasında anlamlı ilişki bulunmadı.Sonuç olarak, HGP tedavisinin izleminde klinik skorlama sistemi olan KPİS; CRP ve PCT gibi biyobelirteçlerden daha üstün bulunmuştur, ancak hiçbirinin mortalite üzerine etkisi saptanmamıştır. Daha kesin sonuçlar için, olgu sayısının daha yüksek olduğu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hospital-acquired pneumonia (HAP) is the second most common infection among all nosocomial infections, which has the highest mortality rates. It has been shown that starting treatment as soon as the diagnosis was administered is effective on the mortality rates. But clinicians need some scoring systems and biomarkers to evaluate the treatment responses during the early period and to decide whether to continue the treatment or not.The aim of the study was to determine the effect of ``clinical pulmonary infection score?? (CPIS) and the infection biomarkers; C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) on the treatment and to the mortality rates during the follow up period, as well as the association between CPIS, CRP and PCT.25 patients with HAP were included in this study. After performing CPIS, CRP and PCT assays, suitable antibiotic treatment was initiated at first day according to TTD Hospital-acquired pneumonia Diagnosis and Treatment Task Force recommendations. On the 3rd day CPIS evaluation and on the 4th day CRP and PCT analysis were repeated. All the patients? one month mortality rates were recorded.Among the 25 patients, there were 14 female (%56) and 11 males (%44). The mean age of the patients was 65,60 ± 15,16 years. The mean duration for HAP development was 9,4±8,2 days. No association between age and CPIS, CRP, PCT, HAP development duration, hospital stay time and mortality rate was found. However, the correlation analysis yielded that as the age increased HAP development duration decreased. Among the CPIS parameters, we demonstrated a significant change between the first and the follow-up values of fever (p=0,046), leukocyte (p=0,001), PaO2/FiO2(p=0,016), secretion presence (p=0,001), culture positivity (p=0,01) as well as total CPIS (p=0,030). However, there wasn?t a significant difference in CRP and PCT levels. We couldn?t show any relation between CPIS domains, total CPIS, CRP, PCT, HAP development duration and admission duration as well as mortality rates.As a result, CPIS was found to be better in monitoring the HAP treatment than the biomarkers such as CRP and PCT. However, none of them had an effect on mortality. Studies including more patients are necessary to make precise comments.