Samsun ilindeki Juvenil Fibromyalji Sendromu sıklığı: Yaşam kalitesi, depresyon ve okul başarısı üzerine etkisi
Prevalence of juvenile fibromyalgia syndrome in samsun: Effect on quality of life, depression and school performance
- Tez No: 272959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ALAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yaygın hassas noktalar, tutukluk, yorgunluk, uyku bozukluğu, kognitif disfonksiyon ile karakterize kronik bir hastalıktır. FMS'nin erişkinlerde önemli morbiditeye sebep olduğu bilinmesine rağmen, çocuk hastalardaki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda Samsun merkezindeki çocuklarda FMS (JFMS) sıklığını, yaşam kalitesini, hastalığa eşlik eden depresyon sıklığını, okula devam durumlarını ve ders başarılarını değerlendirmeyi amaçladık.Materyal-metod: Kesitsel tipteki bu çalışma Samsun merkezinde eğitim gören 12-18 yaş arası 1109 öğrenci ile gerçekleştirildi. Öğrencilerin yapılandırılmış bir formu doldurması istendi ve tanıyı doğrulamak için tüm öğrenciler tek tek muayene edildi. Çalışmamızda JFMS tanısı için Yunus- Masi kriterleri kullanıldı. JFMS tanısı alan çocuklar yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikleri taşıyan ve JFMS tanısı almayan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. JFMS'de depresyon sıklığı Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ile, yaşam kalitesi ise Pediatrik Yaşam Kalitesi 4.0 Envanteri (PedsQL 4) ile değerlendirildi. Her çocuktan bir önceki ayda okula gelemediği gün sayısı öğrenildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 1109 öğrencinin 560'ı (%50.5) kız, 549'u (%49.5) erkek olup yaş ortalaması 14.8±2.0 yıl olarak bulundu. 1109 öğrencinin 61'i (%5.5) (13 erkek ve 48 kız) JFMS tanı kriterlerini karşılamaktaydı. JFMS'li grupta ÇDÖ toplam puan ortalaması 17.1±6.5 iken, kontrol grubunda 8.9±5.0 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a chronic health condition characterized by widespread musculoskeletal pain, multiple tender points on physical examination, generalized muscular aching, stiffness, fatigue, nonrestorative sleep pattern, cognitive dysfunction, and mood disturbance. Although FMS is known to cause significant morbidity in adults, its impact in the pediatric population is not well known. The aim of this study was to evaluate the prevalence of juvenile FMS (JFMS); the impact of fibromyalgia on quality of life, depression, school absence and the school grade note in the school children in Samsun.Material and Methods: A cross-sectional study was performed in 1109 school-children aged 8-18 years in Samsun. A structured questionnaire was applied to the children and a detailed medical examination was performed to confirm the diagnosis. The children with JFMS were compared with age and sex matched healthy controls. Yunus and Masi?s criteria were used for diagnosis of JFMS in this study. Depression was assessed with Children?s Depression Inventory (CDI) and the quality of life was evaluated with Pediatric Quality of Life Inventory 4.0 (PedsQL 4). The number of days absent from school during the one month prior to the date of the assessment was obtained directly from each child.Results: The study group group consisted of 549 (%49.5) boys and 560 (%50.5) girls (mean age 14.8±2.0 years). 61 (5.5 %) (13 boys and 48 girls) of 1109 children met the diagnostic criteria of JFMS. While the CDI total score was 17.1±6.5 in the JFMS group, 8.9±5.0 in the control group.