Deneysel akut karaciğer yetersizliğinde beyin glutamat düzeyleri ve L-ornitin L-aspartat tedavisinin etkinliğinin in vivo voltametri yöntemi ile araştırılması
Glutamate levels of braın and treatment efficiency of L-ornithine L-aspartate by in vivo voltametric measures on experımental acute liver failure
  1. Tez No: 272976
  2. Yazar: FATİH ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akut karaciğer yetmezliği (AKY), daha önceden kronik karaciğer hastalığı olmayan bir kişide, karaciğer fonksiyonlarının ani bozulması, olup buna bağlı olarak nöropsikiyatrik bir sendrom olan hepatik ensefalopatinin (HE) gelişmesidir. AKY'nde HE patogenezinde glutamatın rolü tam olarak bilinmemektedir. L-ornitin L-aspartat (LOLA)'ın kan amonyak düzeyini azalttığı bilinmekle birlikte, LOLA tedavisinin beyin glutamat kinetiğine etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada sıçan beyninde in vivo glutamat düzeyleri ve LOLA tedavisinin beyin glutamat kinetiğine etkisi araştırıldı.Çalışmamız; kontrol grubu, LOLA verilen grup, tiyoasetamid (TAA) verilerek AKY gelişen grup ve TAA+LOLA verilen tedavi gruplarındaki toplam 16 sıçan ile gerçekleştirildi. Çalışma sonunda lokomotor aktiviteleri ölçüldükten sonra sıçan beyinlerine mikroelektrod yerleştirilerek glutamat konsantrasyonu ve kinetiği ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Acute Liver Failure (ALF) is the sudden deterioration of liver functions in a person with no prior history of chronic liver disease. It may lead to hepatic encephalophathy (HE), which is a neuropsychiatric disorder. A role for glutamate in the pathogenesis of HE in ALF is suspected. Although L-ornithine L-aspartate (LOLA) is known to lower blood ammonia levels, the effects of LOLA treatment on the brain glutamate kinetics have not yet been established. In this study, we aimed to investigate in vivo glutamate levels in rat brains and to determine the effects of LOLA treatment on brain glutamate kinetics.A total of 16 rats comprised a control group, the group receiving LOLA, the group given thioacetamide (TAA) and subsequently developing ALF, and the cure group receiving TAA + LOLA. At the conclusion of the study, after measuring locomotor activities, microelectrodes were placed in the rat brains to measure glutamate concentrations and kinetics.