Canlıdan böbrek naklinde vericinin ameliyat öncesi multidedektör bilgisayarlı tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Preoperative evaluation of donor kidney with multidetector computed tomography angiography in living donor renal transplantation
- Tez No: 272975
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN LEVENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada canlıdan böbrek naklinde vericinin ameliyat öncesi değerlendirilmesinde multidedektör bilgisayarlı tomografi anjiyografinin rolünü inceledik. Bu amaçla verici adayı 48 olgu multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) ile incelendi ve bu 48 olgunun nakil için uygunluğu araştırıldı. Bu hastalarda böbrek ve vasküler kaynaklı olası nakile engel durumlar ve relatif kontrendikasyonlar ile ameliyat esnasında komplikasyona neden olabilecek vasküler varyasyonlar değerlendirildi. Tüm olgularda değerlendirmeye uygun görüntüler elde edildi. Opere edilen 28 olguda operasyon bulguları ile MDBT bulguları karşılaştırıldı. Multidedektör bilgisayarlı tomografi anjiyografi bulguları ve operasyon bulguları uyumluydu.
Özet (Çeviri)
In this study we have investigated the role of multidetector computed tomography in evaluation of donor kidney preoperatively. For this aim 48 adult volunteer were investigated by multidetector computed tomography angiography. These 48 patients were analysed in terms of appropriateness for transplantation. Therefore, some kidney or vasculary derived conditions and relative contrendications those could prevent transplantation, were appraised. Also the vasculary variations were assessed. In 28 patient images were acceptible. In operated patients findings were compared with multidetector computed tomography?s. Those all were compatible.