Hipospadias tedavisinde uygulanan cerrahi tekniklerin sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
A retrospective comparison of the result of the surgical techniques in the treatment of hypospadias
- Tez No: 272978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YİĞİTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Üroloji, Pediatric Surgery, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hipospadias, eksternal üretral meanın glans penisin ucundan daha proksimale ve penisin ventral yüzüne açıldığı, konjenital bir anomalidir. 250-300 doğumda bir gözlenir, en sık distal yerleşimlidir ve tedavisi cerrahidir. Modern hipospadias cerrahisinin amacı, sadece fonksiyonel olarak değil aynı zamanda kozmetik olarak da normal bir penis elde etmektir. Bu amaçla birbirinin modifikasyonu olan yüzlerce farklı teknik tanımlanmıştır.Bu çalışmada, 2005 ve 2010 tarihleri arasında hipospadias onarımı geçiren 87 hastanın sonuçları geriye dönük olarak incelendi. 21 hasta (%24.1) Meatal Advancement and Glanuloplasty (MAGPI), 33 hasta (%37.9) Tubularized Incised Plate Urethroplasty (TIPU), 21 hasta (%24.1) Parameatal Based Flap (Mathieu), 6 hasta (%6.9) Mathieu and Incision Sutured (MAVIS) ve kalan 6 (%6.9) hasta ise Transvers Tubularized Preputial Island Flap (TTPIF) yöntemi ile opere edildi. Fistül oluşumunu engellenmek amacı ile MAVIS yöntemi uygulanan hastaların tamamına, TIPU yöntemi uygulanan hastaların 27'sine çift tabaka dartos flebi (ÇDF) ve TTPIF yöntemi uygulanan hastaların tamamına neoüretra üzerine tunika vaginalis flebi yerleştirildi. Flep kullanılan hastalarda hiç fistül gözlenmezken, kullanılmayan hastalarda ürokütanöz fistül oranlarının yüksek olduğu görüldü.TIPU, uygulaması kolay ve üretral meanın lokalizasyonuna bakılmaksızın tercih edilebilecek bir yöntemidir. Fistül oluşumunun önlenmesinde neoüretra ile cilt arasına koyulan bir bariyer tabaka fistül oranını anlamlı şekilde düşürmektedir. Prepüsiyal dartos flebi vaskülarizasyonunun zengin ve dokunun bol olması nedeni ile iyi bir tercihtir. Ancak üretroplasti için prepüsiyel dartos flebinin kullanıldığı veya evvelce sünnet olmuş hastalarda tunika vajinalis bu flebin alternatifi olarak akılda tutulmalıdır. Diğer taraftan MAVIS, daha iyi bir kozmetik görünüm sağlaması ve ÇDF ile kombine edildiğinde daha düşük ürokütanöz fistül oranlarına sahip olması nedeniyle Mathieu yöntemine göre başarılı bir tekniktir. Daha proksimal hipospadias vakalarında özellikle kordi nedeni ile üretral plağı eksize edilenlerde TTPIF yöntemi, TIPU yöntemine alternatif olarak kullanılabilen ve tunika vaginalis flebi ile kombine edildiğinde fistül oranları açısından başarılı bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Hypospadias is a congenital anomaly in which external urethral meatus is opened more proximally from the tip of glans penis and on ventral space of penis. It is seen 1/250-300 of birth. It is most frequently localized distally and its treatment is surgery. The aim of the modern hypospadias surgery is to obtain not only functional but at the same time to have cosmetic normal penis.In this study the results of 87 patients who underwent hypospadias repair surgery between 2005 and 2010 were evaluated retrospectly. 21 patients (%24.1) were operated via Meatal Advancement and Glanuloplasty (MAGPI), 33 patients (%37.9) were operated via Tubularized Incised Plate Urethroplasty (TIPU), 21 patients (%24.1) were operated via Parameatal Based Flap (Mathieu), 6 patients (%6.9) were operated via Mathieu and Incision Sutured (MAVIS) and the other 6 patients were operated via Transvers Tubularized Preputial Island Flap (TTPIF). To prevent fistula formation double layer dartos flap (DLDF) was applied to all patients to whom MAVIS had been applied and to 27 of the patients to whom TIPU had been applied, and tunica vaginalis flap over neourethra was placed to the patients to whom TTPIF was applied. While fistula was not seen in the patients to whom flap was used, it was seen that the urethrocutaneous fistula ratio was high in the patients without flap uses.TIPU is a kind of method which can be easily applied and preferred regardless of localization of urethral meatus. A barrier layer placed between skin and neourethra to prevent fistula formation significantly decreases the fistula ratio. Preputial dartos flap is a good preference because of rich vascularization and tissue. But tunica vaginalis must be kept in mind as an alternative to this flap in the patients who underwent urethroplasty with preputial dartos flap or who had circumflex before. On the other hand MAVIS is more successful than Mathieu as it provides more cosmetic view and has lower urethrocutaneous fistula ratio when combined with DLDF. TTPIF can be used as an alternative method to TIPU method in patients with more proximal localized hypospadias, especially if the urethral plate was exiced because of chordee and it is successful when combined with tunica vaginalis flap.