Hipospadias cerrahisinin komplikasyonları
- Tez No: 7898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CEMALETTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
61- ÖZET Haziran 1983 - Kasım 1989 arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekon str iiktif Cerrahi Kliniğ'inde öp ere edilen 290 hipospadias olgusu ve komplikasy on 1 ar in in sonuçları tartışılmıştır. 290 olgu, tek oturumlu onarım yön temleri ile öpere edilmişlerdir. Toplam komplikasyon oranı %19.6 olmuştur. En çok rastladığımız komplikasyon ise üretra fistülüdür (%13.7). Yayınlanmış olan cerrahi yöntemlerin komplikasyon oranları karşılaştırıldığında, aynı yöntemlerin farklı araştırı cılar tarafından, farklı komplikasyon oranları ile bildirilmiş olması, bir tekniğin diğerine üstün olmadığını göstermekte, cerrahi yöntemin yanısıra, cerrahi ekibin bilgi ve tecrübesi- ninde önemli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, hipospadias cerrahisinin, bu konuda uz manlaşmış merkezlerde, tecrübeli ekipler tarafından, olguya uygun yöntem ve modifikasyonlar seçilerek uygulanması ha linde komplikasyon oranlarının azalacağı, fonksiyonel ve este tik olarak daha iyi sonuçlar elde edileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY We discuss the complications of 290 unselected pri- mary(263) and secon der y (27) cases of hypospadias of all types treated with one stage repair from June, 1983 to November, 1989. There were 57 (19.6%) surgical complications, the most common of which was urethral fistula formation (13.7%). In literature the same techniques have been reported with different complication rates each by different surgeons, showing that one technique is not significantly better than the other one. Not only the technique used, but also the knowledge and experience of the surgical team are important in success. The conclusion of hypospadias repair, should be done to give both functionally and aesteticly satisfactory results by qualified surgeons with the appropriate surgical technique and also with the modifications for cases where necessary.