Jandarma gücü spor takımlarının (futbol, hentbol, boks) patlayıcı güçle son dört müsabaka arasındaki ilişkinin araştırılması
Research of the correlation in the Gendarmerie Sport Teams (football, handball and boxing) between the last four matches and the explosive strength
- Tez No: 273058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2009-2010 sezonunda Jandarma Gücü Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Boks, Futbol ve Hentbol takımları sporcularının 12 haftalık düzenli antrenman dönemi sonrasında dikey sıçrama testi uygulaması ile patlayıcı güç ölçümlerini yaparak, elde edilen sonuçların müteakip dört müsabakada alınan sonuçlara göre ilişkilendirilmesi maksadıyla yapılmıştır. Patlayıcı güç seviyesinin müsabaka sonucuna ne kadar etki edebileceği probleminden yola çıkılarak antrenmanlarda ve çalışmalarda patlayıcı gücü geliştirici çalışmalara daha fazla yer vermek gerekir mi sorusuna yanıt aranmıştır.Araştırma Jandarma Gücü boks, futbol ve hentbol takımlarında bulunan, teste gönüllü olarak katılan 22 boksör, 22 futbolcu ve 22 hentbolcu üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made in order to correlate the last four matches and the results of the tests conducted before these matches. The period contains 2009-2010 season and the boxing, football and handball teams players, after the 12 weeks period of regular exercising, conducting the jumping test and explosive strength measurement. Starting from the problem of `?How much effect can explosive strength have on the results of the matches???, the research was based on the question of, ?Should we give much more importance to the exercises of development of explosive strength??,The research has been conducted on 22 boxers, 22 football players and 22 handball players, all of whoom were volunteers, in the gendarmeries sport teams of boxing, football and handball teams.