Şeyh Galib Divanı'nın kelime grupları ve dizinli sözlüğü
Word groups and dictionary with index of Şeyh Gâlib?s divan
  1. Tez No: 273119
  2. Yazar: ENVER URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 612
Özet
Bir eserde kullanılan kelimeler, kelime grupları ve bu kelimelerin hangi sıklıkta kullanıldığı, yazarın üslubunu ve bakış açısını ortaya koymak bakımından çok önemlidir. Bu çalışmamızda XVIII. yüzyılın en ünlü şairi olan Şeyh Gâlib'in Divan'ında kullandığı kelime ve kelime grupları ve kelime tekrarlarının hangi sıklıkta karşımıza çıktığını göstermeye çalıştık.Şeyh Galîb devrinin edebi ortamından hareketle Divânı'nda hangi kelimelerin sıklıkla kullanıldığı, en çok hangi kelime grubuna yer verildiği, bizi bu çalışmaya yönelten konular oldu.Araştırmamızda, devrinde büyük itibar görmüş olan Şeyh Gâlib'in Divânı'nı inceyelerek kullandığı dili ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmayı hazırlarken dilimizde kullanılan kelime grupları hakkında açıklamalarda bulunup Divân'da geçen kelime gruplarını tespit ettik.Söz konusu çalışmadan sonra, kelimelerin ve tamlamaların hangi beyitte kaç kez tekrarlandığını göstermesi bakımından bir dizin çalışması yaptık. Kelime tekrarlarının yanı sıra, Arapça ve Farsça tamlamaların sıklığını kaçıncı beyitte geçtiğini görmeye yardımcı olması bakımından Divân'ın beyit numaralarıyla sunulmuş halini ek çalışmamızın sonuna koyduk.
Özet (Çeviri)
The words, word groups and the frequency of the use of these words used in this work are very important in terms of reflecting the point of view and style of the writer. In this study, we tried to point out the words , word groups and the frequency of the use of words in Şeyh Gâlib?s Divân, who is one of the most famous poets of 18th century,.Considering the literal climate of the times of Şeyh Gâlib, which words were often used and the word groups used mostly were the topics directed us to this work.In our research, we tried to point out the language used by Şeyh Gâlib, a very esteemed man of his time. While we were preparing this work , we explained about words group in our language and, established word groups in Divân .After those, we tried to make an index to show the frequency of the use of words and noun phrases in couplets. Besides the repetetion of words, we added the form of Divan that presented with couplets to the end of our work to make easy to see the frequency of Arabian and Persian phrase in couplets .