Din hizmeti sunan kadınların çalışma hayatındaki konumu (Diyanet İşleri Başkanlığı örneği)
The position of working women which responsible for supplying of religious affairs (In the example of constitutions of the Directorate of Religious Affairs)
  1. Tez No: 273169
  2. Yazar: SEBİL SULTAN PAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın genel problemi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda istihtam edilerek din hizmeti sunan kadın çalışanların, Türkiye'deki çalışan kadın grubu içindeki yeri, çalışma hayatlarındaki konumları, sorumlulukları ve yaşadıkları problemlerin değerlendirilmesi ile dinin kadınların çalışma hayatına olan etkisi, şeklinde açıklanabilir.Bu tezin amacı kadın çalışmasına yönelik toplumda var olan yanlış ve eksik bazı dini kabulleri açığa çıkarmaktır.Araştırma teorik ve uygulamalı iki ana çerçevede ele alınmıştır. Teorik çerçeve oluşturulurken, araştırma boyunca bilimsel çizgiler çerçevesinde literatür taramasına yer verilmiştir. Yazılı kaynakların taranması aşamasında yayınlanmış kitap, istatistik, süreli yayınlar, internet siteleri ve tezlerden istifade edilmiştir.Uygulamalı çerçevede ise anket ve mülakat tekniklerinin her ikisinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is carried out with the attempt to discuss the place of the women who serve for The Directorate of Religious Affairs in the other groups of working women around Turkey and their roles, responsibilities and problems in the business life and to show the impact of the religion on the life of working women.The purpose of this work is to show some religious based taboos and misjudgments of society about working women.This research is conducted under the both theoretical and practical framework. Literature review is made to shape theoretical frame throughout the research. The published books, related statistics, web-sites, the thesis?s and the periodicals are used in the process of reviewing the written documents. Under the practical framework, the survey and interview are utilized.