Hz. Peygamber Döneminde Müellefe-i Kulûb
Muellefe-i Kulûb in the time of Muhammed
  1. Tez No: 273172
  2. Yazar: NAGEHAN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hz. Peygamber döneminde gerçekleşen Huneyn Gazvesi'nde önemli miktarda ganimet ele geçirilmiştir. Söz konusu ganimetlerin bir kısmı Hz. Peygamber tarafından kalpleri İslam'a ısındırılmak üzere Müellefe-i Kulûb adı verilen kişilere dağıtılmıştır. Hz. Peygamber döneminde Müellefe-i Kulûb'u konu alan çalışmamız, zikri geçen kişilerin tespitini ve Hz. Peygamber dönemindeki rollerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu kişilerin sosyal hayatları bir bütün olarak incelenerek Hz. Peygamber'in Müellefe-i Kulûb'a ganimet verme nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmamızda öncelikli başvuru kaynakları tarih, siyer ve tabakât kitapları olmuştur. Bu kitapların yanı sıra hadîs ve ensâb türü eserlere de müracaat edilmiştir.Araştırmamız sonucunda kaynaklarda bu isimlerin tespiti noktasında eksik ve farklı bilgilerin yer aldığı görülmektedir. Bununla beraber Hz. Peygamber'in kalplerini İslam'a ısındırmak üzere Ci`rane'de ganimet verdiği kişiler arasında sadece yeni Müslüman olan Mekkelilerin olmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda Müellefe-i Kulûb kabul edilenler arasında Mekke'nin fethinden önce Medine'ye gelerek Müslüman olan kişilerin de bulunduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanında Kureyş kabilesi dışında farklı kabilelere mensup olanlara da ganimet verildiği ve kalpleri İslam'a ısındırılan bu kişilerin toplumlarında itibar sahibi kişilerden oluştuğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the battle of Hunayn, which occured during the period of Prophet Muhammad, substantial amount of booty was captured. Some part of the respective booty was given out to some people by Prophet Muhammad. Our research regarding those people called Muellefe-i Kulûb aims to identify them, and determine their impacts as a social class in the period of Prophet Muhammad. In this context we deal with their political and social structual in the Meccanian society to set why prophet Muhammed gove them from the Hunayn booty.In our research, the primary sources are history, sirah, and tabakat textbooks. In addition to those, some works of hadith and ansab types were employed.As a result of our research, it has been ascertained that there are insufficient and inconsistent information at the point of identifying those people. Furthermore, it has been found out that there exists other people except Meccans who newly became Muslim among the people to whom Prophet gave out the booty in Ci`rane in order to open their hearts to Islam. In this sense, it is revealed that the booty was given not only to the tribe of Quaraysh, but also to other tribes and there exists people who became Muslim by coming to Medina before the conquest of Mecca. Also, we have tried to determine the reasons of why Prophet Muhammad gave the booty to Muellefe-i Kulûb by examining the social lives of those people as a whole. In addition this, they given the booty were been respected people in Mecca society.