İslam tarihinde Hz. Peygamber döneminde siyer kaynaklarına göre İslam'a giriş şekilleri(örnekleri)
Models of entrance to Islam according to siyer references at holy Prophet Muhammed's time in Islam periyod
  1. Tez No: 190786
  2. Yazar: ABDULLAH SEZİKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
? Hz Peygamber Döneminde slam'ı Kabul Etme Örnekleri ? ile ilgiliaraştırma konusu, Giriş ve iki bölümde incelenmiştir. Girişte htida ve slam'agiriş kavramı araştırılmıştır. Bu kelimelerin farklı olarak kullanılış biçimleri elealınmaya çalışılmıştır.Birinci bölüm, ferdi slam'a giriş örneklerini ihtiva eder. Bunlar Cebrail'inHz Peygamber'e slamı Tebliği, slam'a gizli giriş, slam'a ilk girenler, Dar'ıErkam'ın slam'a girişte ve slam tarihindeki yeri, slam'a açıktan girişörnekleridir.kinci bölümde; slam'a toplu giriş örnekleri incelenmektedir. Toplu girişörneğinin ilkini, Hıristiyan heyetinin slam'a girişi, Medine'lilerin slam'a girişininAkabe biatlerinde Hz Peygamber'le buluşmalarıyla başladığı, Bedir zaferininslam'a girişlerdeki önemi, Medinelilerin slam'a girişi, Mekkelilerin slam'a girişiile Tüleka Grubu örneği. Hevazin ve Sakif kabilelerinin slam'a girişi ile Müellefe-i Kulub örneğinin oluşması. slam'a davet için yapılan seriyye ve gazvelerinsonucu slam'a giriş örnekleri, ayrıca slam'ı din olarak kabul edenler. HzPeygamber'in hükümdarlara mektuplar ve elçiler göndermesi sonucu slam'agirme örnekleri; slam'a girmek için Medine'ye gelen, şahıslar, heyetler ve kabiletemsilcileri örneklerinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
The investigation subject which is about the examples of conversion toIslam in the age of Prophet Muhammad has been studied in the introduction andfollowing two chapters. In introduction chapter the term of converting to Islamhas been studied.First chapter consists of individual conversions to Islam. These areHanifs, the call of Gabrial to Muhammad and secret conversions to Islam, thosewho converted first, the role of House of Arkam in accepting Islam and in historyof Islam and examples of apparent acceptations.In the second chapter, the model of collective acceptance has beenanalyzed. In an order these are ; the fact that convertinon to Islam for Madinianpublic has started with meeting Muhammed (sav) at Akabe , the effect of Badirbattle on their acceptance of Islam, converting of Madina, converting of Makkaand the sample of group of Tuleka, conversion of Havazin and Sakif tribe andMuallafa-ı Kulub ,the conversions to Islam as a result of the battles (Sarıya andGazva) , those who accepted to live under the order of Prophet Muhammad andlived as they wished, those who converted as a result of the letters and themessengers who Muhammad (sav) sent to the rulers and finally the samples ofpeople committees, representatives of the tribes.