Turizmde bölgesel tanıtma ve Bursa ili açısından önemi
Regional introduction in the tourism and importance of the city for Bursa
- Tez No: 273186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ekonomik kalkınmanın sağlanması için döviz girişi çıkışları gereklidir.Ülkeler ekonomilerini düzeltmek ve geliştirmek için, döviz giriş ve çıkışlarına önem verirler.Her ne kadar ihtiyaç duyulan dövizin ülke ekonomisine kazandırılması için ihracata gereksinim varsa da, ödemeler dengesinde yer alan turizm gelirleri kalemi de aynı görevi üstlenmektedir.Turizm lokomotif sektör olarak ekonomimizde önemli bir yer tutmaktadır.Sektörün bazı olumsuzluklarla karşılaşması onun sektörler arasındaki olumlu imajını silmiştir.Bilakis, Türkiye'de sektörün karşılaştığı olumsuz olaylar sonucu turizmin geliştirilmesine daha çok önem vermiştir.Eğer olumsuz durumlar tekrar yaşanacak olursa, nasıl davranılmalı ve ne gibi önlemler alınmalıdır sorusuna cevap aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
Foreign exchange is necessary to provide the economical development.countries have got the same thought that the ingection and existing foreign.axchange is very important to recovery and develope their economy.Although export is necessary to get the foreign Money which is needed fort he economy of the countries Tourism income which takes place in the payment equilance is in charge with the same job.tourism takes a very important place in our economy. having some which becomes a conductive sector negatives of this sector does not get it lost anything between the sectors.On the contrary.the result of having some negative events in Turkey.It is given much more importance to develope the tourism.If this and this kind of negative things appeares again it must be looked for an answer how to be behaved and what preventations must be taken.