Özel ve kamu kurumlarında toplam kalite yönetimi: Özel ve kamu hastanelerinde ampirik bir araştırma
Total quality management in public and private sectors: An application in public and private hospitals
- Tez No: 273187
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma özel ve kamu hastanelerinde çalışan personelin Toplam Kalite Yönetiminin (TKY) temel ilkelerine ilişkin yaklaşımlarını ortaya koymak, farklılıkları belirlemek ve TKY uygulamalarında daha başarılı sonuçlar elde edebilmek için rehber niteliğinde ipuçları elde edebilmek amacıyla yapılmıştır.Uygulama alanı olarak yönetim anlayışları her zaman tartışma konusu olan kamu hastaneleri ve sayıları her geçen gün artmakta olan özel hastaneler seçilmiştir.Tez; giriş, ilgili alanyazın, yöntem, bulgular ve analiz, sonuç ve öneriler olmak üzere beş ana kısımdan oluşmaktadır. İlgili alanyazın; hizmet, kalite ve TKY kavramları, özel ve kamu kurumlarında gerçekleştirilmiş olan TKY uygulamaları, kamu kurumlarında TKY açısından yaşanabilecek olası sorun alanları ve bu sorunların nasıl ortadan kaldırılabileceği konularının yanında sağlık kurumlarında TKY'nin gelişim süreci, TKY uygulamalarında karşılaşılabilecek olası sorun alanları ve daha önce sağlık kurumlarında TKY'yi konu alan çalışmaları kapsamaktadır. Bulgular ve yorumlar bölümünde ise özel ve kamu hastane çalışanları üzerinde TKY'nin temel ilkelerini içeren anket uygulamasına ilişkin analiz sonuçlarına ve değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine public and private hospitals personnel attitudes towards basic principles of Total Quality Management, to designate differences and to get clues that will lead more successful TQM applications.As an application area, the public hospitals, whose management is every time in quarrel, and private hospitals, whose number is increasing each day, were chosen.Thesis consists of five main sections as introduction, related literature, method, findings and analysis and result and discussion. In related literature; quality, service and TQM concepts, both applications taken place in public and private sectors and especially the problematic areas in public sector with regard to TQM applications, development process and applications of TQM in health organizations are emphasized. In findings and results section; the questionnaire application (included in basic TQM principles) and analysis assessments on personnel working in public and private hospitals are revealed.