Avrupa yerel topluluklar veya yönetimler arasında sınırötesi işbirliği çerçeve sözleşmesi ve Türkiye uygulaması
The European outline convention on transfrontier co-operation between territorial communities or authorities and Turkey?s position
- Tez No: 273243
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Avrupa'da son yüzyılda kurulan uluslararası kurumların hemen hemen tamamı bütünleşmeye dayalı bir Avrupa idealini amaçlamaktadırlar. Özellikle yüzyılın sonundaki tüm çabalar esasen sınırlarından arındırılmış rekabet gücü yüksek bir ekonomiye dayalı demokratik bir Avrupa idealine ulaşmaya yönelmiştir. Bu amaca ulaşabilmek için kurulduğu günden bu yana en fazla çaba sarf eden kurum ise Avrupa Konseyi'dir. Konsey, ideal olarak belirlenen bu amacı sağlayabilmek için bölgeler arası dengeli kalkınmayı ve Avrupa'daki devlet yapılanmalarının uyumlaştırılmasını sınır ötesi işbirliği ile sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sınırötesi işbirliğinin altyapısını oluşturmak amacıyla 1980 yılında kabul edilen ?Avrupa Yerel Topluluklar veya Yönetimler Arasında Sınırötesi İşbirliği Çerçeve Sözleşmesi (The European Outline Convention on Transfrontier Co-operation between Territorial Communities or Authorities) Avrupa'da var olan merkezi yönetim modelinden hükümetlerüstü ve yerel / bölgesel aktörlerin egemen olduğu yeni bir yönetim tarzına yönelmektedir. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin 1989 sonrası yeniden yapılanma süreci ile birlikte yeni Avrupa'nın oluşumunda yerel ve bölgesel yönetimlerin hayati bir role sahip olduğu yönetim modelinin ve tarzının oluşturulmasını amaçlayan bir uluslararası hukuk doktrini oluşturma çabası vardır. Tezin konusunu oluşturan bu sözleşme ilke olarak sınırlarından arındırılmış yönetim tarzına dayanan bir uluslararası yönetim modelinin ve hukuk doktrinin ilk adımıdır. Çalışma Avrupa'da var olan merkezi yönetim örgütlenmesinin yerine, sınırlarından arındırılmış şehirler ve merkezi otoriteden mümkün olduğunca bağımsız ve gelişmişlik seviyesi aynı bölgelerden oluşan sınırları olmayan bir Avrupa idealine bağlı yeni yönetim modellerinin sınır ötesi işbirliği ile oluşturulan ilk adımları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Almost all of the international organizations (institutions) founded in Europe in the twentieth century aim at the foundation of a European ideal based on unity. Especially all recent affords are directed to the establishment of a democratic Europe without boundaries and with a competitive economy. It is the European Council that has struggled most to realize such an ideal. The Council aims to provide and maintain a balanced form of development among different regions (territories) and the formation of negotiating state systems by means of collaboration. Accordingly The European Outline Convention on Transfrontier Co-operation between Territorial Communities or Authorities, signed in 1980 to prepare the background of such collaboration, assumes a governmental style in which the power the central government is transferred to local/regional territorial actors. With the reformation process in the Eastern European countries after 1989, there has appeared an effort to form an international legal doctrine that will served he formation of a governmental style in which local end regional territorial governments play a vital role. The said convention, which is the focus of attention in the present thesis, is the first step of the international governmental model and legal doctrine based on o style of government without boundaries. In the study, the first steps of the formation of new governmental styles based on an ideal of a Europe without boundaries which is made up of territories with a similar state of development which are independent from central government as much as possible.