İdari bir işlem türü olarak imar planı
Development plan as an administrative process
- Tez No: 273244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu tezde, İmar Hukukunun başlıca kaynakları arasında yer alan imar planları, idari bir işlem türü olması yönüyle ele alınmıştır.İlk bölümde tanımı yapılan, idari işlemler arasındaki yeri tespit edilen imar planlarına hakim olan temel ilkeler ayrıntılarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde mevzuatımızda yer alan plan türleri ve bu planlar arasındaki hiyerarşik ilişkiye yer verilmiştir. Son bölümde imar planları, idari işlemin unsurları yönünden ele alınmıştır.Yaptığımız bu çalışmanın amacı; imar planının hukuki niteliğini ve idari işlem türü olmasının sonuçlarını, mevzuat hükümleri, doktrinde yer alan görüşler ve yargı kararları eşliğinde ortaya koyarak inceleme konusu yapmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, development plans which is one of the primary sources of Zoning Law has been analyzed as an administrative process.Principles governing development plans, description of which has been provided and positioned among other administrative processes in the first section, has been studied meticulously. Second chapter covers the present variations of development plans present in our legislation and depicts the hierarchical relations between such. Last chapter considers development plans with regard to the elements of administrative process.Aim of this work of ours is to make legal nature of development plans and consequences of them being administrative processes subject of inquiry in conjunction with legislation, doctrinal opinions and court rulings.