Lübnan'da dini grupların şekillenmesinde iç ve dış dinamikler
Internal and external dynamics shaping religious sects in lebanon
- Tez No: 273295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Yüzyıllardır pek çok dini grubun bir arada yaşadığı Lübnan, günümüzde adı sıklıkla savaşla ve istikrarsızlıkla anılan bir ülkedir. Lübnan'ın tarihi süreç içerisinde sahip olduğu siyasi, ekonomik ve sosyal özellikler, bölgedeki dini grupların şekillenmesinde ve bu grupların ülke üzerinde söz sahibi olmasında önemli birer etken olmuştur. Aynı şekilde tarih boyunca Lübnan'a dışarıdan yapılan müdahaleler, ülkedeki dini grupların yapılarında ve birbirleriyle olan ilişkilerinde belirleyici olmuştur. XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Lübnan'da oluşmaya başlayan dini paylaşımcılık sistemi, dini aidiyetin siyasi kimliğe dönüşmesine ve dini gruplar arasında çatışmalar yaşanmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lebanon in which many religious sects have been living together for centuries, is a country of which name is mentioned frequently with wars and instability today. The political, economic and social characteristics of Lebanon had been effective on those religious sects? having power on the state in history. In the same way, foreign interventions towards Lebanon have been determined on structure and relations of religious sects. Sectarian system which has begun to function in Lebanon in the second half of 19th century has been causing religious identity to turn into political one and occuring clashes between religious sects.