Merkeziyetçi idari düzenlemeler bağlamında Bedirhan Bey olayı
Bedirhan Bey incident within the context of centralist administrative regulations
  1. Tez No: 273294
  2. Yazar: FATİH GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Osmanlı İmparatorluğu 19. yüzyıla girerken önemli ölçüde merkeziyetçi özelliğini yitirmişti. İmparatorluğun dört bir tarafında merkezden bağımsız hareket eden kişi ve gruplar türemişti. Bunların arasında Cizre bölgesinde hüküm süren Bedirhan Bey de bulunmaktaydı. Sultan II. Mahmut merkezileşme politikalarıyla bu gibilerin varlığına son vermeyi amaçlamıştı.İmparatorluğun doğu kesimlerinde merkezileşme faaliyetlerine Reşit ve Hafız Paşaların Sivas valiliği esnasında başlanmış ve çok sayıda Kürt beyi bu dönemde etkisiz hale getirilmişti. Bundan sonra da daha etkin bir idari sistemin oluşturulması için 1845 yılında Erzurum ve Diyarbakır eyaletlerinde Tanzimat'ın uygulanmasına başlanılmıştı. Bedirhan Bey Tanzimat'ın ilanını ile birlikte merkezileşme çabalarına karşı çıkmış, Van isyanına verdiği destekle bu konumunu açıkça ortaya koymuştu.Bu süreçte 1843 ve daha sonra 1846 yıllarında Nesturilere iki kere saldırmıştı. Bu hareketi aynı zamanda onun sonunu hazırlamıştı. Batılı devletlerin baskısıyla birlikte Osmanlı askerleri 1847 yılında Bedirhan'ın üzerine yürümüş ve onu ele geçirmeyi başarmıştı. Bedirhan Bey bölgeden uzaklaştırılarak Girit'e sürgün edilmişti.Bedirhan sonrası süreçte yeni bir idari yapılanmaya gidilerek Van'dan Diyarbakır'a kadar olan alanları kapsayan bölgede Kürdistan Eyaleti kurulmuştu. Bundan sonra da bölgede kalan son Kürt beyleri sürgün edilmiş, göçebe Kürt aşiretleri yerleşik hayata geçirilmişti.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 19.century, Ottoman Empire largely lost the characteristic of centralization. Various persons and groups from all over the Empire started acting independent of the Centre. Bedirhan Bey reigning in Cizre was among these groups. Sultan Mahmut II. aimed at terminating the existence of these groups through centralization policies.Centralization in the eastern part of the Empire started during the governorship of Reşit Pasha and Hafız Pasha in Sivas and many of the Kurdish Beys were defused in that period. In order to establish a more effective administrative system, Tanzimat reforms were implemented in Erzurum and Diyarbakır states in 1845. Bedirhan Bey opposed to the centralization activities and the declaration of Tanzimat. He also revealed this position by supporting the rebellion in Van.His attack to Nestorians in 1843 and 1846 prepared his end. Owing to the pressure from eastern states, Ottoman troops defeated and captured Bedirhan in 1847. Bedirhan Bey was exiled to Crete.After Bedirhan Period, a new administrative structuring started and a Kurdish State was established in an area from Van to Diyarbakır. Later, the last Kurdish Beys in the region were exiled and the nomadic Kurdish tribes were settled.