Çoklu medya ortamında üreten tüketici reklamcılığı
Prosumer advertising in multimedia environment
- Tez No: 273505
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Çoklu medya ortamı, teknolojik gelişmeler ve bu teknolojilerin toplumsal, ekonomik, sosyal etkileri sonucunda önemli bir reklam mecrası haline gelmiştir. Ortamın etkileşim özelliği mecrayı uygulama anlamında farklılaştırırken; markalar ve tüketiciler arasındaki ilişkinin de geçmişe göre çok daha güçlü bir pozisyona gelmesini sağlamıştır. Bu durumun en temel özelliği, ortamın tüketicilere fikirlerini söyleme, marka/ürün hakkında yorum yapma gibi imkanlar sunması ve tüketicilerin markalar karşısında çok daha güçlü bir konuma gelmesidir. Çoklu medya ortamı aynı zamanda üreten tüketicilerin yeniden doğuşunu sağlamış, ortamın evde üretimi destekleyen yapısı tüketicilerin ürün geliştirmeden, tasarıma, video, müzik üretimine, reklam filmi senaryosu yazımına kadar pek çok biçimde reklam üretimine dahil olmalarını sağlamıştır. Bu çalışmada, çoklu medya ortamında üreten tüketici reklamcılığının doğuşu, gelişimi ve bugün gelinen nokta ele alınmış, konu Türkiye'de gerçekleştirilen üreten tüketici reklam kampanyaları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Türkiye'de çoklu medya ortamının reklam mecrası olarak kullanımında eksiklikler bulunduğu, üreten tüketici reklam kampanyalarının da uygulama anlamında yurtdışındaki örneklerle karşılaştırıldığında henüz başlangıç aşamasında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multimedia environment has become an important area for advertising as a result of technological developments and their social and economic effects. While being an interactive environment changes the means of implementation that is also why. The brands and the consumers are forming stronger bonds compared to the past. The possibility of sharing ideas, expressing comments about the brand/product, has put the consumer in a stronger position which is the outcome of this main characteristic. This multimedia environment helped the rebirth of the prosumers by its ?do it yourself? (DIY) favoring structure, which includes the consumers in the process of product design, video, music and writing the advertising spot. This research, explores the birth, the progress and the today of prosumer advertisement by focusing on the prosumer advertisement campaigns made in Turkey. It is seen that the use of multimedia as an advertisement area in Turkey has its missing points and prosumer advertisement campaigns are at the beginning stages in implementation, compared to other international examples.