1960 ile 1980 yılları arası Türk otomotiv sektörünün gelişmesi
The development of the Turkish automotive sector between 1960 and 1980
  1. Tez No: 273527
  2. Yazar: MERT ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde Otomotiv sanayi, gerçekleştirmiş olduğu ihracat hacmi, yurtiçi üretim adetleri, geliştirmiş olduğu yan sanayi, sağlamış olduğu istihdam olanakları ile Türkiye sanayinin itici kuvveti haline gelmiştir. Bu çalışma günümüzde bu katma değere sahip olan sektörün global bazda nasıl doğduğunu, Türk otomotiv sanayindeki gelişmeleri, 1960'lardaki planlı dönemde geçirmiş olduğu değişimi ve bu gelişmelerin 1980'e kadar olan bölümü içerir. Ayrıca benzer ekonomik dönemlerden geçmiş olan Güney Kore otomotiv sanayisinin şu anki durumu ve Türk otomotiv sanayisiyle benzerlik ve farklılıkları değerlendirir.
Özet (Çeviri)
Today the automotive industry, with its export volume, domestic manufacturers quantities, improved part manufacturers, supplied employment rates became the thrusting power of the Turkish industry. This study analyzes the birth of the improved sector in the global bases, improvements in the Turkish Automotive sector, the changes after the 1960?s planned programs and these improvements till the 1980?s. It evaluates the actual states in the automotive industry of the South Korean Automotive sector that has a similar economical history as Turkey. Also it shows the similarities and differences between the Turkish and the South Korean Automotive industries.