Siyasal iletişim boyutuyla siyasal reklam: Üniversite öğrencilerinin oy verme davranışına yönelik bir araştırma
Political avertising with dimension of political communication: A study for voting behaviour of university students
- Tez No: 273712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde siyasal reklam çok partili demokratik sistemi benimsemiş olanülkelerde seçim kampanyalarının vazgeçilmez bir unsurudur. Siyasal partiler, seçmendesteğini sağlayarak iktidara gelmek ve ülkeyi yönetmek amacıyla siyasal reklamları biraraç olarak kullanmaktadırlar. Siyasal reklamlar aracılığıyla yaklaşımlar, projeler,vaatler ve mesajları seçmenlere iletilmektedir. Bu siyasal reklamların seçmenlerin oyverme davranışı üzerinde rol oynadığı varsayılmaktadır. Bu çalışmada siyasal reklam,siyasal iletişim boyutuyla ele alınmakta ve varsayılan bu rolüne ilişkin olarak 29 Mart2009?daki yerel seçimler sonrasında yapılan bir araştırmanın bulguları analizedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, political advertisement is an indispensable element of election campaignsin countries which have adopted democratic multiparty system. Political parties usepolitical ads to come to power and govern by providing voters? support. Throughpolitical ads; approaches, projects, commitments and messages are delivered to voters.These political ads are assumed to play a role on voters? voting behavior. In this study,political advertisings are dealt with political communication dimensions and regardingthis role, findings of a survey which was conducted after local elections in 29 March2009, will be analyzed.