The approach of the human resources management department on stress management in hospital administaration : And a research
İnsan kaynakları departmanının hastanenelerde stres yönetimine bakışı ve bir araştırma
- Tez No: 273713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tanımlayıcı çalışmanın temel amacı sağlık çalışanları arasındaki stres ve stres azaltıcı faktörleri araştırmaktır. Çalışma İstanbul' da sağlık sektöründe hizmet veren bir özel hastane ile aynı kuruma bağlı hizmet veren iki farklı poliklinikte uygulanmıştır. Araştırmaya 314 personel katılmıştır. Veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Uygulanan anketin ikinci bölümü Milli Prodüktivite Derneği tarafından geliştirilmiş anket sorularından ve literatür çalışması sonucunda elde edilen sorulardan, üçüncü bölüm ise literatür çalışması sonucunda elde edilen sorulardan oluşturulmuştur.Elde edilen sonuçlar sağlık çalışanlarının meslek grupları ve görev yaptıkları kurumlara göre farklı stres ve stres azaltıcı faktörleri olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this descriptive study was to investigate the work related stressors and stress reducing factors among healthcare staff. The survey was applied to one hospital and two different clinics of it which were serving in health sector in Istanbul. 314 personnel participate in this research. The data was collected by using inventory. The second part inventory, include the test questions which were developed by National Productivity Center and the questions prepared by litterateur study . Third part of the survey was prepared by litterateur study. Attainment results indicated that healthcare staffs have different types of stressors as well as stress reducing factors in accordance with their occupation and institution