Bütünleşik pazarlama iletişiminde ürün yerleştirme ve sinemada kullanımı
Product placement in intagrated marketing communication and in use of cinema
- Tez No: 273887
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sinema filmlerine ürün veya marka yerleştirme uygulaması pazarlama ve reklam alanlarında son derece önemli bir biçimde gelişme göstermekle birlikte etkinliği ile ilgili çalışmalar son derece sınırlı düzeydedir. Bu araştırma, günümüz ?bütünleşik pazarlama iletişimi? kavramının ve bileşenlerinin ele alınarak ürün yerleştirme kavramının sinemanın gelişimiyle paylaştığı paralelliği açık bir şekilde ortaya koyma amacı gütmektedir. Çalışma sonunda James Bond filmlerinin ilki olan Dr. No ve sonuncusu olan Quantum of Solace'ta yapılan ürün yerleştirmenin ayrıntılı bir dökümü bulunmaktadır. Elde edilen bulgular sayesinde bir ikon haline gelen James Bond ve ürün yerleştirmenin tarihsel gelişimi arasında organik bağ edilmektedir. Bu araştırmanın sonuçları, sinema sanatının gelişimi ile ürün yerleştirme kavramının bir ikon olarak James Bond filmlerinde nasıl paralellik gösterdiğini ve ürün yerleştirmenin sinema filmleri için ne denli büyük bir mali kaynak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Even though product and brand placement in the movies keep improving, the studies about its affectivity is highly limited. This research, today?s `absolute marketing communication? aims to show the parallelism improvement in the movies as it takes in hand the concept and components of product placement notion. In the end of the studies, there is a detailed documentation of product placement with the first James Bonf movie Dr. No and the last one Quantum of Solace. By courtesy of the findings there is an organic connection between the historical improvement of product placement and James Bond that became an icon. The results of this research, shows the connection between the improvement of movie art and product placement concept in parallel with James Bond movies and proves that product placement is a great financial source for feature films.