Üretim, stok ve finansal planlama için eşzamanlı bir doğrusal modelleme çalışması
  1. Tez No: 2303
  2. Yazar: MÜNEVVER KORKMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
iv ÖZET Yönetsel kararlara destek vermeyi amaçlayan karar süreçlerinin önemli bir bölümü yalnızca bir altsistemin eniyilenmesine yönelik modellerden oluşur. Oysa gerçekte her altsistem, çevre sistemlerle etkileşim halindedir ve ancak bütünleşik bir yaklaşım ile gerçek anlamda bir eni- yilemeden söz edilebilir. Bu yaklaşım ışığında, üretim, stok ve f inansal plan lama için eşzamanlı bir model geliştirilmiştir. Model, doğrusal programlamanın uygulama olanaklarından yararla narak, planlamanın işlevsel çizgilere ayrış t irildiği ge leneksel yaklaşımdan farklı olarak, planlamaya ilişkin bilgileri aynı karar sürecinde türetmektedir. Modelin çö züm yaklaşımları geliştirilerek, hipotetik bir örnek ile s inanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most of the decision processes that supports management decisions, involves only the models which optimizes a subsystem. In fact* every subsystem is inte ractive with the other systems in its enviroment and a real optimization is possible by a system approach. By this approach, a simultaneous model is developed for production, inventory and financial planning. The model derivates the informations related to planning, in the same decision interval using the linear programming capabilities, differently from classical approach in which planning is decomposed along functional lines. The solution procedure of the model is developed and examined by a hypothetical example.