CMR hükümlerine göre taşıyıcının ziya, hasar ve gecikmeden dolayı sorumluluğu
Liabilities of the carrier regarding the losses, damages, delays in accordance with the provisions of CMR
- Tez No: 274023
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
CMR'nin geçerli olduğu ülkeler, tek bir yasal sistemle birbirine bağlanmış tek bir yasal bölge oluşturmaktadır. Sonuç olarak CMR, ulusal yasal sistemlerin yanında ayrı bir sistem olarak kabul edilebilir. CMR eşyanın alındığı yer ile teslim edileceği yerin en az biri akit taraf olan iki farklı ülkede bulunduğu takdirde ve ücret karşılığında karayoluyla eşya taşımacılığına yönelik her taşıma sözleşmesi için geçerlidir. Bir başka deyişle, CMR'ye taraf bir ülkede başlayan ya da CMR'ye taraf bir ülkede sona eren ve başkası hesabına gerçekleştirilen her türlü uluslararası karayolu eşya taşımaları (kendi hesabına yapılan taşımalar CMR kapsamında değildir) bazı istisnalar (posta taşımaları, mobilya taşımaları, (genellikle ev taşımaları olarak kabul edilir) cenaze taşımaları) haricinde CMR kurallarına tabi olacaktır.Taşıyıcı, eşyaları teslim aldığı tarih ile teslim ettiği tarih arasındaki sürede eşyaların kaybı, zarar görmesi ya da gecikmesinden dolayı sorumludur. Ayrıca genel olarak hizmetlilerinin, acentelerinin ve taşeronlarının eylemlerinden de sorumludur. Eşyalarla ilgili olarak meydana gelen bir zarar, kayıp ya da gecikme nedeniyle taşıyıcıdan tazmin talebinde bulunanlar, bu zarar, kayıp ya da gecikmenin taşıma esnasında gerçekleştiğini ispatla yükümlüdür. Yasal açıdan, taşıyan, bu tür sonuçları önlemesinin mümkün olmadığını kanıtlamadığı sürece, olaydan sorumlu tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
The countries, where the CMR provisions are acceptable, constitute a legal region that are attached to each other with a sole legal system. Consequently, CMR is deemed as a separate system a part from the regional legal systems. The provisions of CMR may apply in case collecting and delivery places of the goods are two different countries whereby at least one of the countries is a party to the CMR convention and to the transportation of goods through road in consideration of certain amount of fees. In other words, CMR provisions shall apply to all kinds of international road transportation to be realized in the account of third parties (excluding postal, furnishing ? moving houses- mortal remains transportation) which starts from a country which is a party to CMR or ends in a country which is a party of CMR.The carrier shall be deemed liable regarding the losses, damages, delays that may occur on the goods between the collecting date and delivery date of the goods. Furthermore, they shall be liable from the operations of their employees, agents and subcontractors. The person who claims indemnification from the carrier due to the damages, delays and losses that may arise on the goods is obliged to prove that such damage, delay or losses were occurred during their transportation. In legal perspective, the carrier shall be deemed liable unless it proves that preventing the occurrence of such damages is not possible.