CMR hükümlerine göre taşıyıcının yardımcı şahısların ve müteakip taşıyıcıların eylemlerinden doğan sorumluluğu
The Carrier's responsibility for his helpers and successive carries under CMR
  1. Tez No: 103711
  2. Yazar: ECEHAN YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Uluslararası Karayolu ile Eşya Taşınmasına İlişkin Konvansiyon, 1956 yılında Cenevre'de hazırlamıştır. Bu Konvansiyonun genellikle“CMR”olarak ifade edilmesi, Konvansiyonun Fransızca başlığının (Convention relative au transport international de Marchandises par Route) ilk harflerinden kaynaklanmaktadır. Konvansiyonun 3. maddesinin başlığı“Taşıyıcının Sorumlu Olduğu Kişiler”dir. Bu madde, kısa metnine rağmen, içeriği itibariyle geniş bir uygulama alanına sahiptir:“Bu Konvansiyonun uygulanması bakımından taşıyıcı, çalıştırdığı kişilerin ve taşımanın yapılması için hizmetlerinden yararlandığı diğer kimselerin görevleri sırasında hareket ve ihmallerinden sanki bu hareket ve ihmalleri kendisi yapmış gibi sorumlu olacaktır”. CMR'nin 3. maddesi gereğince, yük taşıyıcının çalıştırdığı veya hizmetlerinden yararlandığı diğer kimselerin (ve bu anlamda örneğin müteakip taşıyıcıların) elinde iken zıya, hasar veya gecikmeye uğrarsa taşıyıcı bundan sorumlu olacaktır. Taşıyıcının çalıştırdığı kişiler; kullandığı müteakip taşıyıcılar ve hizmetlerinden yararlandığı diğer kimseler, kendilerine verilen görev kapsamında hareket etmemişler ise, taşıyıcının CMR'nin 3. maddesi kapsamında bir sorumluluğu doğmaz. Uluslararası alanda bir taşıma sözleşmesinin tamamlanabilmesi için, çoğu zaman, gönderen ile taşıma sözleşmesini akdeden ilk taşıyıcı, kendinden başka bir veya birkaç taşıyıcının daha yardımına ihtiyaç duyabilir. Asıl taşıyıcının kullandığı müteakip taşıyıcılar, yükü ve sevk mektubunu birlikte kabul etmiş olmaları nedeniyle, taşımanın tümünden müteselsilen sorumlu olacak, sevk mektubunun koşulları altında taşıma sözleşmesine taraf olarak katılacaklardır. Bu çalışma, taşıyıcının CMR'nin 3. maddesi doğrultusunda eylemlerinden sorumlu olduğu kişileri, bu anlamda özelikle müteakip taşıyıcıları tanıtmak ve taşıyıcının yardımcı şahıslarından ve taşımanın ifasında hizmetlerinden yararlandığı müteakip taşıyıcıların eylemlerinden doğan sorumluluğunun kapsamı ve özelliklerini açıklamak üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Economic Commission for Europe (ECE) produced at Geneva in 1956, the Convention On The Contract For The International Carriage Of Goods By Road. From the French title of the Convention (Convention relative au transport international de Marchandises par Route) came the initials“CMR”by which the Convention is generally known. Under Article 17(1) of the CMR, the carrier is liable for loss of or damage to the goods occuring between the time when they were taken over by the carrier and the time of delivery, as well as for delay in delivery. Article 3 is short but the implications are far-reaching:“For the purposes of this Convention the carrier shall be responsible for the acts and omissions og his agents and servants and of other persons of whose services he makes use for the performance of the carriage, whwn such agents, servants or other persons are acting within the scope of their employment, as if such acts or omissions were his own.”. This makes the carrier liable under the Convention for loss, damage and delay whilst the goods are in the hands of his servants or sub-contractors or, as CMR calls them,“successive carriers”. In many cases for the completion of a contract for the carriage of goods internationally for reward, it is necassary for the first carrier to make use of the services of one or more other carriers. If carriage which is governed by a single contract is performed by successive road carriers, each of them shall be responsible for the performance of the whole operation, the second carrier and each succeeding carrier becoming party to the contract of carriage under the terms of the consigment note. This study attempts to introduce the persons particularly the successive carriers of whose services he makes use for the performance of the carriage and whom the carrier is responsible for them under article 3 of CMR and to explain the liability regime for this responsibility of the carrier. VI