Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye'de işsizlik
Unemployment in Turkey and the developing countries
- Tez No: 274076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de işsizlik ele alınarak, Gelişmekte olan ülkelerde işsizliğin özellikleri ülke örnekleriyle değerlendirilmiş, Türkiye ile kıyaslamalar yapılarak Türkiye'de işsizliğin durumuyla ilgili çeşitli sonuçlara varılmıştır ve bu sonuçlara bağlı olarak çözüm önerileri getirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde işsizlik tanımı üzerinde durulmuş, çeşitli işsizlik türlerine ve son dönemlerde sıkça kullanılan reel ücret işsizliği gibi işsizlik türlerine yer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde gelişmekte olan ülkelerdeki işsizliğin genel özelliklerine yer verilmiştir. Bu genel özellikler Afrika'da, Latin Amerika'da, Asya'da, Orta Doğu'da ve Güney ve Doğu Avrupa'da işsizlik gibi ülke örnekleriyle desteklenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Türkiye'deki işsizliğin hesaplanması ve bu hesaplamadaki eksiklikler belirtilmiştir. Ayrıca Türkiye'de işsizliğin tarihi araştırılmış, Türkiye'deki işgücü, istihdam ve işsizlik yapısının özellikleri ve işsizliğin nedenleri ele alınmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise; Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerde işsizliğin ortak ve farklı olan yönleri belirtilmiş ve Türkiye'deki işsizlik sorununa çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by addressing unemployment in developing countries and Turkey, the characteristics of unemployment in developing countries is evaluated with examples and by comparing them with Turkey, some conclusions and solution suggestions in respect to these conclusions have been made.In the first part of the study, unemployment is defined and various types of unemployment and some sorts of unemployment such as real wages unemployment, which have often been used recently, have been mentioned.In the second part of the study, the characteristics of unemployment in developing countries are mentioned. These characteristics are supported with examples of unemployment in Africa, Latin America, Asia, Middle East, South and East Europe.In the third part of the study, calculation of unemployment in Turkey and defects in the calculation are stated. Besides, the history of unemployment in Turkey has been studied and the work force, features of employment and unemployment and the causes of unemployment have been addressed.In the fourth part of the study, similarities and differences in unemployment in Turkey and other developing countries are stated and solution suggestions for unemployment in Turkey have been made.